Podle profesora Jaroslava Flegra je na čase, aby se lidé na čas vzdali některých ze svých občanských svobod pro dobro celé společnosti, které spočívá v efektivnějším boji s koronavirovou epidemií.
“Myslím, že za situací, jako je ta dnešní, je nutné navíc na přechodnou dobu omezit i ochranu soukromí,” navrhuje Flegr, byť je mu jasné, na jak tenkém ledě se v tomto případě pohybuje. ”Konkrétně, státním orgánům by mělo být povoleno využívat neanonymizovanou informaci o poloze jednotlivých osob z mobilních telefonů i bankovních transakcí.”
Zdůrazňuje, že právě tato data pomohla řadě asijských zemí vypořádat se s koronavirem způsobem, o kterém se Evropě a v současné době zejména České republice může jen zdát.
“Je jasné, že takový zásah do občanských práv musí být pečlivě regulován zákonem. Povolení by muselo platit na jasně vymezenou dobu, získané informace by se nesměly využít na nic jiného než pro účely boje s epidemií (tedy ani pro účely trestních řízení) a za jakékoli zneužití těchto informací by musely hrozit mnohaleté, vždy nepodmíněné tresty,” píše na svém facebookovém profilu Jaroslav Flegr.
Podle Flegra by nám příprava v podobném duchu pomohla překonat třetí vlnu epidemie, která přijde s chladnějším počasím a možná rovnou naváže na tu současnou, protože s jejími dopady se ještě několik týdnů a měsíců budeme potýkat.
Lidé s plánem souhlasí
Poté, co Jaroslav Flegr svůj plán představil, nechal o něm hlasovat formou dotazníku. Toho se zúčastnilo přibližně 4500 respondentů. Celých 67 % lidí souhlasilo s tím, aby se omezilo právo na soukromí, a to ve smyslu, že by stát mohl využívat data o poloze z mobilních telefonů a platebních karet, a to v neanonymizované podobě.
Nadpoloviční většina v podobě 55 % respondentů souhlasila s omezením svobody vyjadřování. Konkrétně by šlo o zákaz šíření názorů falešně poukazujících na škodlivost roušek nebo bagatelizaci onemocnění Covid-19.
Nejvíce lidí souhlasilo s omezením pohybu. To by v tomto případě podpořilo 82 % lidí. Celých 71 % by bylo pro to, aby vláda už nyní zavedla zákaz vycházení.
Jaroslav Flegr chce anketu v pravidelných intervalech opakovat a sledovat, jak se názor veřejnosti bude vyvíjet v souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací.
Foto: archiv J. Flegra