Evoluční biolog Jaroslav Flegr poprvé veřejně připustil chybnou předpověď, když před jedním měsícem prohlásil, že brzy bude na Covid-19 umírat přes tisíc lidí denně a že už s tím žádná opatření nemohou nic udělat. Jak se ale nakonec ukázalo, tato prognóza vědce, který se do té doby do vývoje epidemie nebývale trefoval, byla extrémně mimo. Čísla denních obětí se této děsivé hodnotě nikdy ani nepřiblížila, a to už přitom Flegr mířil ještě výše. V některých rozhovorech uváděl, že o Vánocích bude umírat až 2000 lidí každý den a že tedy vlastně žádné Vánoce ani nebudou, protože chladírenské vozy nebudou stíhat odvážet mrtvé. Na to, že už to Flegr přeháněl, jsme upozornili v našem komentáři.
Výpočet, který už byl příliš strašidelný
“Přesně 21.10. jsem v rozhovoru pro DVTV předpověděl, že do měsíce nám bude denně v Česku na covid umírat 1000 osob. Ten den vláda zavedla první vážně míněná protiepidemická opatření a v následujících dnech je ještě párkrát zpřísnila,” píše na svém facebookovém profilu Jaroslav Flegr. “V rozhovoru jsem uvedl, že ani nová opatření s tím už nic neudělají, protože těch 1000 lidí je už v danou chvíli nakažených. Jak je z grafu zřejmé, počty mrtvých vystoupaly přesně podle grafu během dvou týdnů z tehdejší stovky na 257 mrtvých za den, poté však opustily exponenciálu, vrátily se na týden někam ke 110 a v posledních dnech nejspíš dokonce dál klesají.“
Parazitolog Flegr tak připouští, že se hodně spletl a snaží se to vysvětlit. “Přiznávám, že jsem původně pesimisticky předpokládal, že čím dál větší podíl nemocných je odrazován od cesty do nemocnic a následně umírají doma,” říká Jaroslav Flegr. Podle něj je průměrná doba, která uběhne od nákazy k eventuálnímu úmrtí pacienta zřejmě skutečně tři až čtyři týdny, s čímž počítal. Kromě tohoto průměru je ale podle něj důležitým parametrem také rozložení této veličiny.
Problém byl v detailu
“Většina obětí korovaviru zřejmě podlehne nemoci do méně než dvou týdnů, průměr však posunuje ke čtyřem týdnům menšina pacientů, kteří dokážou s nemocí bojovat mnohem déle než měsíc. Díky tomu mohla protiepidemická opatření zabrat o tolik dříve, než jsem původně předpokládal. Jo, ďábel (a zjevně i anděl) se často ukrývá v detailu,” vysvětluje poněkud krkolomně Flegr. Jeho výpočet tentokrát nevyšel vůbec a zřejmě v něm bylo pomýlených mnohem více faktorů a možná i sám vědec byl poháněn snahou médií vymámit z něj stále děsivější předpovědi.
To nic nemění na tom, že má Flegr ze svého omylu velkou radost. “Nejen že jsme ušetřili pěkných pár tisíc mrtvých, ale také slibuje, že počty umírajících zareagují na jakékoli utažení i uvolnění opatření docela svižně,” řekl parazitolog, po jehož predikcích teď už ale zřejmě nebude tak velká poptávka jako dosud. Vědec ale počítá s tím, že přijde třetí vlna a před pár dny byl zděšen z toho, jakým tempem se uvolňují opatření.
Foto: archiv J. Flegra