Profesor Jaroslav Flegr včera opět varoval, že se situace s koronavirovou epidemií nevyvíjí vůbec dobře a že vláda vychází z podceněných čísel. Vypočítal, že za týden bude v nemocnicích ležet šest tisíc pacientů s covidem a na konci října už to bude deset tisíc. Vzhledem k tomu, že jeho prognózy dosud vycházely velmi přesně, je třeba toto varování brát vážně.
Čtěte také: Jaroslav Flegr: na konci října bude v nemocnicích 10 tisíc lidí. Křivka nárůstu hospitalizovaných bere dech
Nebyla to náhoda
Evoluční biolog nicméně vládu opatrně pochválil za to, že prostřednictvím poslední vlny nařízení konečně sešlápla brzdový pedál. “Zdá se, že vláda konečně začala dělat v tomto směru maximum, co umí. Ale je možné, že ani to nebude stačit. Netuším, zda na ministerstvu při odhadu počtu budoucích pacientů vycházejí z počtu oficiálně nakažených osob, nebo z počtu skutečně nakažených, který by mohl být i třikrát vyšší. Systém vyhledávání nakažených a jejich testování zkolaboval už asi před třemi týdny,” řekl Jaroslav Flegr pro Parlamentní listy.
Podle Flegra se na vývoji epidemie neblaze podepsaly krajské volby, respektive chování vládních politiků před nimi. Ti ve snaze získat co možná nejlepší výsledek nepřiznali, že stav věcí se nebývale rychle zhoršuje. Okolnosti je k tomu dohnaly až těsně před volbami, kdy už bylo pozdě. Nouzový stav se poté narychlo schvaloval až po volbách.
“To, že není vše v pořádku, přiznala vláda až těsně před volbami a skutečně účinná opatření přijala až v týdnu po druhém kole senátních voleb,” uvedl Flegr. Podle něj může v tomto případě na náhodu věřit pouze naivní člověk a diví se, že někdo na premiéra ještě nepodal žalobu za úmyslný trestný čin, a to pokud možno s návrhem na předběžné opatření. “To, co nám někteří politici provedli kvůli zisku pár mizerných procentních bodů ve volbách, podle mne naplňuje podstatu trestného činu genocidy. Mohu se samozřejmě mýlit, ale rozhodně by to měl posoudit nezávislý soud.” Genocida je zločinem proti lidskosti, který definuje mezinárodní trestní právo jako “úmyslné a systematické zničení, celé nebo části, etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny“ ačkoliv co znamená „část“ je předmětem debaty právníků.
Čtěte také: Jaroslav Flegr: Vláda vychází z nereálných čísel, situace je horší. Nastal čas povolat veterináře
Lidé sami sebe přesvědčili, že koronavirus není nebezpečný
Svůj díl viny na současném stavu mají ale také nejrůznější opinion makeři, nejčastěji z řad lékařů. Ke covidu se vyjadřovali stomatologové, kardiochirurgové a onkologové. Bohužel se jim vahou svých titulů a zásluh v jiných oborech povedlo veřejnost přesvědčit, že koronavirus nepředstavuje žádné velké nebezpečí a nemá cenu se kvůli němu jakkoliv omezovat.
“Není divu, že dnes část veřejnosti nechce věřit, že je skutečnost úplně jiná. Existuje psychologický jev, kterému se říká kognitivní disonance. Ta spočívá v tom, že když člověk něčemu uvěří, není možné ho přesvědčit o opaku, ani když na vlastní oči vidí, že je skutečnost zcela jiná. Takže řada lidí bude dál tvrdit, že covid je chřipčička, i když bude v televizi vidět pacienty umírající na chodbách nemocnice, a kupodivu ještě více tomu budou věřit, když jim na covid umře kamarád,” uvedl k tomu Jaroslav Flegr. Tito lidé už nejsou schopní připustit, že se mohli tak strašlivě mýlit. Raději se budou dále utvrzovat v tom, že všechno, co se kolem děje, je pouze klam a že jim kamarád umřel beztak spíše proto, že si omylem nasadil roušku.
Foto: archiv J. Flegra