Ministerstvo zdravotnictví doufá, že nová opatření proti koronavirové epidemii zaberou a nenaplní se ty nejhorší scénáře. Uvedl to ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Statistik Dušek má špatná čísla
“I při relativně optimistickém scénáři můžeme na konci října očekávat, že na lůžku bude v daném dni ležet až pět tisíc pacientů, možná i více,” uvedl na tiskové konferenci Ladislav Dušek. To jsou poněkud jiná čísla, než předpokládá profesor Jaroslav Flegr, který byl dosud ve výpočtech nebývale přesný. “Z grafu vyplývá, že když dnes máme asi 3000 hospitalizovaných pacientů, tak už 24.10. jich budeme mít 6 tisíc (s tím už teď nic neuděláme – ti lidé jsou již dnes nakažení) a 31.10. oslavíme 10 000 pacientů v nemocnicích,” uvedl Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu, jak už jsme informovali.
Flegr si stojí na svém i po zveřejnění odhadů zdravotnických statistiků. Podle něj jsou Duškovy odhady nereálné. “Těch šest tisíc hospitalizovaných 24. října bude stoprocentně, ti lidé jsou nakažení už teď. Deset tisíc je odhad, pokud by se nevynucovala opatření. Já doufám, že se to trochu zalomí, ale méně než osm tisíc hospitalizovaných, přesněji řečeno osm tisíc, kteří by měli být hospitalizovaní, to 31. října nebude,” řekl Flegr pro idnes.cz.
Profesor Flegr zpochybňuje také Duškův odhad pacientů s těžkým průběhem, kteří budou vyžadovat péči na jednotkách intenzivní péče. “Na jednotku intenzivní péče se ti pacienti nedostanou okamžitě, tam je zpoždění 15 až 20 dnů. Ti, co budou ležet 24. října na JIPkách, už teď leží v nemocnici,” varuje parazitolog.
Až lidé začnou masově umírat, půjdou předpisy stranou
Jaroslav Flegr nabízí také možné řešení kolabujících nemocnic. Podle něj nemá v současné době cenu žádat o pomoc Německo a další evropské země. Ty budou mít brzy svých starostí dost. Možnou cestou by ale mohlo být přizvání lékařů z asijských zemí, kde epidemii dobře zvládli a drží dlouhodobě pod kontrolou. Tito lékaři by mohli přijít ze zemí jako je Vietnam nebo Jižní Korea.
Je však otázkou, zda budou tyto země ochotny své zdravotníky vyslat. Podle Flegra proto nastal čas povolat do první linie také veterináře. Ti by mohli dostat potřebné zaškolení a začít se starat také o lidské pacienty. “Jakmile začnou umírat desítky, v maximech možná i stovky lidí denně, tak se na mnohé předpisy tolik koukat nebude a každá ruka bude dobrá,” míní Flegr.
Foto: archiv J. Flegra