Stále platí, že co Čech to zahrádkář. Málokde jinde na světě je tato záliba tak rozšířená jako právě v České republice. Věnuje se jí přitom i mladší generace, která touží po domku se zahrádkou, i když kvůli tomu musí bydlet v satelitních vesnicích.
Seznam je velmi široký
Mnozí si ale nezjistí, jaké jsou jejich povinnosti v souvislosti se zahradou, a potom se nestačí divit. Ono si tam totiž nemůžete dělat, co vás napadne. Například je potřeba se o zahradu starat takovým způsobem, aby nikomu, zejména potom sousedům nevadila.
Dalším faktorem jsou květiny, které si tam můžete zasadit. Většina je samozřejmě povolená, ale je také spousta takových, které jsou zakázané. Mezi ty nejznámější patří třeba bolševník, ale jak upozorňuje Ministerstvo životního prostředí, celkem je takových invazivních a tudíž nepovolených druhů rostlin na seznamu celých 66.
“Invazní nepůvodní druhy zařazené na tzv. unijní seznam je v celé EU zakázáno držet, chovat či pěstovat, prodávat (uvádět na trh v rámci EU), dovážet i přepravovat a samozřejmě je vypouštět je do přírody,” uvádí MŽP na svém webu.
Spousta problematických rostlin
Pokud vás zajímá, jaké další rostliny na vaší zahradě nemají co dělat a musíte se jich zbavit, potom jde třeba o bob mnoholistý, javor jasanolistý nebo křídlatku českou. Pro ty všechny platí přísné sankce, pakliže byste je vysazovali.
Čtěte také: Kdo má zahradu, ať se okamžitě přihlásí. Ještě v roce 2024 dostanete 100 tisíc na ruku
V případě fyzické osoby lze udělit sankci až 100 tisíc korun, ovšem mnohem horší je to u právnických osob, kdy se to může vyšplhat až na 2 miliony korun. Stát zkrátka bere omezení šíření těchto rostlin velmi vážně.
Foto: Shutterstock