Netrvalo to kdovíjak dlouho a dvacet let po prasknutí internetové bubliny tu máme díky internetu dominující technologické giganty, které jsou tak mocné, že se proti nim vlády bojí zakročit. Případně tak bohaté, že nějaké pokuty na ně stejně nemají vliv. Podívejme se, jak by mohla vypadat blízká budoucnost v sektoru.
Amazon se stane nejdůležitějším poskytovatelem zdravotní péče
Před několika týdny ukázal Jeff Bezos své mistrovství a potvrdil, že je možná největším ekonomickým vizionářem tohoto století. V telefonické konferenci s investory zakladatel Amazonu oznámil, že chce investovat čtyři miliardy do boje proti infekcím. A to je teprve začátek.
Amazon tak vstupuje na pole zdravotní péče, která v příštích letech pravděpodobně prodělá obrovské změny a zároveň velký boom. Až dosud jsme netušili, kolik zdravotnických potřeb vlastně potřebujeme. Od ochranných pomůcek, přes testy až po vakcíny a léčiva.
Společnost může poskytování zdravotní péče propojit se svou službou Amazon Prime coby další výhodu. Je pravděpodobné, že Bezosova říše v této oblasti rychle poroste a bude nabývat na významu.
Big Tech se musí dočkat velké regulace
Pokud jde o zacházení s velkými technologickými firmami, právě stojíme v kritickém bodě. Společnostem jako Facebook, Google, Apple nebo Amazon dáváme stále více moci a ubíráme prostředky regulačním orgánům, které je mají kontrolovat.
Pokud se stanou soukromé zájmy důležitějšími než ty veřejné, jsme na spolehlivé cestě k tyranii. Političtí představitelé musí co nejrychleji ukázat sílu a nebát se rázných kroků. Například dominantnímu Amazonu by slušelo rozdělení na několik menších firem, které by si konkurovaly. Je to možné a důležité a možná se to stane ještě letos. Chcete snad, aby nás na Mars vozil Elon Musk a Jeff Bezos testoval na Covid-19? Nebo bude lepší, aby to dělaly organizace jako NASA a WHO?
Disney na čas zvítězí v boji video služeb
Aktuálně profitují velcí poskytovatelé streamovacích služeb jako Netflix, Amazon, Apple a Disney z pandemie. Lidé sedí doma na gauči a sledují filmy a seriály. Zároveň ale kvůli koronaviru není možné vytvářet nový obsah. Kdo tak v této situaci zvítězí?
Poskytovatel s největší knihovnou. A to je Walt Disney, který video zábavu produkuje už více než 40 let. Abyste získali miliony předplatitelů, potřebujete už jen pár ikonických pořadů, které Disney vyprodukuje na základě svých značek Star Wars a Avengers. Krátkodobě tak může Disney v tomto konkurenčním boji zvítězit. Dlouhodobě však mají lepší karty Amazon a Apple.
Tyto firmy totiž sedí na infrastruktuře. Dvě třetiny všech amerických domácností mají členství ve službě Amazon Prime a tím pádem také Amazon Prime Video. To z Amazonu dělá prakticky největší televizi na světě. Proč tedy používat jinou službu?
Důvodem, proč má Apple TV tolik předplatitelů je jednoduchý: smartphony. Pro přehrání pořadu na iPhonu z Netflixu potřebujete 17 dotyků na displej, pro přehrání obsahu z Apple TV Plus stačí tři dotyky. To jsou maličkosti, které budou dlouhodobě rozhodovat. Pokud mají lidé volbu, rozhodnou se vždy pro co nejmenší odpor.
Zoom a další lovebrandy ze Silicon Valley zmizí
Start-upy jako Zoom, Slack Technologies nebo Spotify nabízejí fantastické produkty, ať už v oblasti komunikací nebo hudby. Tyto firmy se ale dlouhodobě jen těžko udrží. Krouží totiž kolem nich giganti, kteří je buď spolknou nebo jejich byznys s pomocí svých miliard zkopírují.
Microsoft takto napadl Slack a podle všeho zvítězí, protože jeho Office je velmi rozšířené a prý bezpečnější. Facebook a Google se chystají na pole videokonferencí, kde spolehlivě zničí Zoom. Jen málo těchto firem, které vyrostly doslova přes noc, zvládnou takové útoky odrazit. To je také jedno z nebezpečí, které přináší skutečnost, že nejlukrativnější trhy na světě ovládá hrstka firem.
Mark Zuckerberg stane před soudem
Facebook je zkaženou organizací. Naposledy to potvrdili svými protesty sami jeho zaměstnanci. Tato společnost už nedokáže odčinit to, co způsobila šířením fake news a nenávisti, případně prodejem dat svých uživatelů. Přesto lidé nepřestávají používat samotný Facebook nebo jeho značky Instagram a WhatsApp.
Důvod je jednoduchý: na první pohled jsou tyto služby skvělé a neexistuje k nim alternativa. Kokain od Pabla Escobara byl také oblíbený, přestože ho produkoval zločinec. Mark Zuckerberg je sociopat, který používá pohlaví a osobnost své pravé ruky, Sheryl Sandberg, aby zakryl skutečnost, že vede nejnebezpečnější podnik světa.
V několika státech světa už se proti Facebooku chystají významné procesy. V Kanadě už je takový na spadnutí. A pokud by Zuckerberg nyní přistál v Londýně, byl by pravděpodobně zadržen.
Foto: Freepik