Na tento moment čekají mnozí jako na smilování. Vůči hrazení koncesionářských poplatků má totiž řada lidí doslova odpor, jelikož tak musí financovat instituci, se kterou bytostně nesouhlasí a která podle nich neodvádí kvalitní práci.
Lidé jsou velmi nespokojení
“Vždyť se podívejte jen na poslední měsíc. Kolik důležitých informací úplně zatajili nebo se jim věnovali jen okrajově. Jedou si svou agendu a už to ani nezakrývají,” říká pro server Mix24.cz pan Antonín z Brna, který vlastní televizní přijímač, a tak musí za Českou televizi platit, přestože by tak nejraději nečinil.
Pakliže by ovšem jen přestal poplatky hradit, slétli by se na něj právníci České televize, přičemž takovéto případy velmi rychle postupují exekutorům a soudům. Rozhodně byste tedy neměli nabýt dojmu, že poplatek hradíte na bázi určité dobrovolnosti.
Navíc to vypadá, že by se koncesionářské poplatky měly ještě navýšit, a to na 160 Kč. To ale není všechno. Rozhodlo se také o jejich navázání na inflaci, takže napříště už by měly růst automaticky. A aby toho nebylo málo, bude je muset hradit přibližně 500 tisíc domácností, které je zatím neplatí, protože nemá televizní přijímač. Nově se však povinnost hrazení bude vázat na přístup k internetu.
Už je v podstatě jasno
Tohle všechno je však živnou půdou k tomu s tím něco udělat. A to pravděpodobně přijde velmi brzy, protože se z toho může stát jedno z hlavních témat předvolební kampaně. “Pokud budeme ve vládě, koncesionářské poplatky zrušíme. Financování veřejnoprávních médií nastavíme z rozpočtu tak, jako je to ve Švédsku, Dánsku, Belgii a v dalších 14 zemích EU,” informoval již Andrej Babiš, který také upozornil na zajímavý fakt, že v rozporu s tím, co nám mnozí tvrdí, nejsou koncesionářské poplatky ve vyspělých zemích nějakým standardem.
Čtěte také: Velké změny v České televizi. Moravec si řekl o okamžitý vyhazov, takhle to dál nejde
Vzhledem k předvolebním výzkumům se dá očekávat, že to takto nakonec skutečně dopadne. Neznamenalo by to okamžité zrušení České televize, jen změnu jejího statusu z veřejnoprávního na státní médium. Její provoz by se potom hradil z rozpočtu a byl by také pod větší kontrolou.
Foto: Shutterstock