Evoluční biolog Jaroslav Flegr patří k těm, kteří od začátku epidemie poukazují na její nebezpečí a jako jeden z prvních správně odhadl problémy, které pramení z exponenciálního šíření koronaviru. To sice v teoretické rovině bylo všem známo, málokdo si ale dokázal představit, co to znamená ve skutečnosti. O tom jsme se nakonec na podzim přesvědčili na vlastní kůži. Teď se zdá, že se situace opět vymyká z rukou, ale na ještě vyšší úrovni.
Chladný politický kalkul?
Flegr ve svém novém facebookovém příspěvku píše, že se v říjnu snažil všemožnými způsoby apelovat na vládu, aby šlápla na brzdu, protože se domníval, že si není vědoma, k jaké tragédii se schyluje. Onu pomyslnou zatáčku se na poslední chvíli ještě podařilo vybrat.
„Nyní jsme v podobné, jen výrazně horší situaci. Jen já si už nemyslím, že politici nevědí, do čeho se v řádu dnů řítíme. Už to zkrátka vědět musí, jen učinili rozhodnutí, že šíření epidemii a kolapsu nemocnic bránit nebudou,” píše Jaroslav Flegr. Podle něj si politici spočítali, že příliš drsná opatření jsou nepopulární a stojí a je body u voličů. Nabízí cynickou úvahu, že z hlediska volebních výsledků se vyplatí raději nechat zemřít sto tisíc lidí a podlomit zdraví velké části obyvatelstva. “Z hlediska chladného politického kalkulu je takové rozhodnutí logické – když opatření zaberou – kolaps nebude a ti zachránění vidět nebudou – voliči si budou pomatovat jen ta „zbytečná“ nepopulární opatření,” uvádí parazitolog Flegr.
Přesto v něm ale stále hlodá červíček pochybnosti. “Co když jim (a profesoru Duškovi) to fakt ještě nedošlo? Co když skutečně neví, co nás v řádu dnů čeká?“
Situace se bude rapidně zhoršovat
V tom případě opět nabízí svůj pohled na věc. “Takže poslední pokus: V současnosti platná opatření jsou naprosto nedostatečná – je to jasně vidět z toho, že reprodukční číslo je vysoko nad jedničkou. Máme už sedm tisíc lidí v nemocnici (za včerejšek jich přibylo 321, a to jen proto, že jich 180 zemřelo). Přitom kapacity nemocnic budou někde nad 8-9 tisíci. Rychlé plnění nemocnic poroste ještě 10-12 dnů poté, co přestanou růst počty nakažených za den, tedy co klesne reprodukční číslo pod jedna. K takovému poklesu se ani v náznaku neschyluje.“
Podle Flegra nyní dojde k tomu, že reprodukční číslo viru znovu vzroste, a to v důsledku poklesu teploty. Navíc je třeba počítat s tím, že do šíření zasáhnou nové mutace koronaviru z Anglie a Jižní Afriky, které tu už zaručeně jsou a postupně získávají navrch. Bylo by proto bláhové se domnívat, že se situace bude zlepšovat. Naopak se podle Flegra bude rapidně zhoršovat a na konci bude kolaps zdravotnického systému a spontánní lockdown.
Foto: archiv J. Flegra