Je to věc, o které se dlouho mluvilo také v České republice, a to v dobách, kdy ještě panovalo přesvědčení, že penze se mohou navyšovat prakticky donekonečna a důchodcům bude možné nejrůznějšími způsoby přilepšovat. Nakonec se od toho ale v tuzemsku muselo ustoupit a místní důchodci se 13. důchodu jen těsně nedočkali.
Velká novinka
A kdo ví, pokud by byl nakonec před těmi deseti až patnácti lety schválen, pravděpodobně by musel být v této době opět zrušen. Na druhou stranu tu máme důkaz o tom, že něco takového je možné. V některých zemích se třináctá penze skutečně vyplácí a teď k nim přibude další. Jak informovala agentura Bloomberg, v celonárodním referendu si toto přilepšení odhlasovalo Švýcarsko.
Je to skutečný milník a důkaz, že se v této tradičně hospodářsky velmi úsporné zemi něco mění. Celých 176 let totiž Švýcaři v referendech svědomitě odmítali navyšování sociálních dávek. Teprve po takové době to prasklo a ve společnosti se něco změnilo. Zřejmě i ze Švýcarska se stává nároková společnost, jako všude jinde v Evropě. Jen s tím rozdílem, že oni si tu výplatu třináctého důchodu ještě mohou dovolit. Pokud ale budou tímto směrem pokračovat, je možné, že také narazí.
Je otázkou, proč poprvé od roku 1848 došlo k navýšení sociálních dávek. Podpora byla široká a dosáhla téměř 60 %. V některých kantonech se pro návrh vyslovilo dokonce 70 % oprávněných voličů. Odborníci to označují za přelom v historii země. Nejde ani tak o tuto konkrétní věc, i když i ta je významná. Panují obavy, aby se to v zemi nezvrhlo a lidé si na přísun peněz od státu nezvykli.
Dosud totiž panovalo přesvědčení, že Švýcaři dokáží hlasovat ve prospěch celku. Také proto je jejich systém referend nepřenosný jinam, například do České republiky, jelikož ta už by dávno zkrachovala. Lidé by si tu odhlasovali co možná nejvíce peněz pro sebe, a tak to zkrátka fungovat nemůže.
Může to být i v Česku?
Ovšem je zajímavé také srovnání výše důchodů ve Švýcarsku s Českou republikou. Možná vás překvapí, že to není zase tak zásadní. Pravdou je, že minimální důchod v alpské zemi činí přibližně 32 tisíc korun, což je o poznání více než u nás. Na druhé straně je tu ale i maximální důchod, který činí dvojnásobek, tedy nějakých 64 tisíc korun.
Rozptyl je tedy poměrně nízký. V Česku přitom horní hranice není stanovena a dle údajů České správy sociálního zabezpečení přesahuje nejvyšší aktuálně vyplácený důchod 200 tisíc korun. Najdeme i spoustu těch, kdo pobírají 70 tisíc korun a více.
Čtěte také: V 65 letech jsem si požádala o důchod. Nic mi nedali. Prý mám ještě pracovat. Co se to v Česku stalo?
Pro Českou republiku aktuálně nepřipadá 13. důchod v úvahu. Tady dokonce došlo k tomu, že se prakticky zastavil nárůst běžných penzí. V tomto roce činil pouhé tři stovky a v tom příštím to zřejmě nebude lepší.
Foto: Shutterstock
Jsme Češi, nechapu tento dezinformačni článek.
Dostanu 13 plat