
Tak nějak to cítí všichni. Situace v celé Evropě není vůbec dobrá a v tomto ohledu je na tom Česká republika ještě hůře než celkový průměr, jelikož je nedaleko konfliktu, který se zjevně nemá ke svému konci a u něhož navíc hrozí, že se brzy vyhrotí.
Nepříjemné události
Běžný člověk pochopitelně nemá tolik informací jako představitelé Evropské unie, a z toho je třeba vycházet při posuzování rad a doporučení, která z Bruselu putují. Tentokrát je skutečně závažné a týká se toho, aby se lidé vybavili zásobami potravin a pití.
Tyto zásoby by jim měly vystačit na dobu minimálně 72 hodin. To by měla být absolutní nutnost, přičemž důraz by lidé měli klást především na to, aby měli dost balené vody a také potravin s vysokou výživovou hodnotou, jež se nemusí vařit.
V blahobytné Evropě je něco takového nevídané. A zároveň jde o doporučení, které míří správným směrem. Právě na starém kontinentu si totiž lidé za poslední desítky let zvykli, že vše funguje velmi dobře, potraviny jsou dostupné prakticky všude a vždy, a tak dnes téměř nikdo nemá nějaké větší zásoby pro případ jakékoliv v krize. V tomto ohledu jsou napřed i Spojené státy americké, kde hrozí různé přírodní katastrofy, a lidé jsou zvyklí se před nimi zásobit.

Tady se to nečekalo
“Osobně doma nemám skoro nic. Vlastně když to tak říkáte, tak bych hodně rychle narazil. Chodím nakupovat tak obden jen to, co zrovna potřebuji. Ani nevím, jak si takové zásoby vytvořit,” říká pan Richard z Prahy.
Nejde ale jen o to, že by se konflikt mohl přelít do České republiky. To se snad nestane. Mnohem větším strašákem, navíc aktuálním, jsou nejrůznější hybridní hrozby. Je totiž klidně možné, že bude proveden kybernetický útok na energetickou soustavu. Situaci, kdy by třeba několik dní nešla elektřina, si nikdo nedokáže ani představit. Nefungovalo by zřejmě vůbec nic a mohl by propuknout chaos.
Foto: Shutterstock