Ačkoliv se ekonomika postupně vrací do starých zaběhnutých kolejí, podle všeho to může být pouze zdání. Ocitli jsme se totiž ve světě, kdy jediné, dříve nepředstavitelné rozhodnutí, může nepříjemným způsobem zacloumat dodavatelskými řetězci a způsobit nedostatek klíčových potravin nebo zboží.
Velmi křehký trh
Naplno to teď ukázala Indie, která se rozhodla, že přestane vyvážet rýži. Jenže to není jen tak. V průběhu minulých let si totiž tato země vybudovala status největšího exportéra této potraviny. Trh je na ní závislý z celých čtyřiceti procent, což je obrovské jídlo. Pokud tyto dodávky najednou vypadnou, nutně to musí způsobit nedostatek rýže.
Opět to má prý co do činění s počasím. Není tomu tak, že by snad Indie chtěla potrápit celý svět tím, že mu neposkytne rýži. Naopak, i pro ni je to problém, protože mnozí jsou tam na vývozu ekonomicky závislí. Pakliže ale nemáte potraviny dostatek pro své obyvatelstvo, musíte jednat. A přesně to se stalo. Přišly silné deště a vysoké teploty, které úrodu rýže doslova zdecimovaly. Cena rýže na indickém trhu, kde tvoří naprosto klíčovou potravinu každodenní potřeby, najednou vystřelila o jedenáct procent. A pokud by se nejednalo, pokračovala by v cenovém růstu.
Indové si tak zajistí relativní dostatek pro sebe, avšak způsobí šok na světových trzích. Například ve Spojených státech amerických už se to projevilo naplno. “Rýžové pytle, které stály dříve 15 až 20 dolarů, jsou teď za 50 dolarů a více. A aby toho nebylo málo, některé obchody přišly s nápadem, že si lidé musí koupit za 35 až 50 dolarů jiného zboží, aby jim prodali jeden pytel rýže,” uvádí televize CNBC.
Ceny potravin opět vyletí
Zatím jde především o některé speciální druhy rýže, ovšem rázová vlna postupuje trhem a podle expertů se nakonec dotkne prakticky veškeré rýže. V některých případech může docházet k výpadkům, ale nejpravděpodobnějším projevem bude výrazné navýšení cen.
Právě v USA už si lidé začali dělat velké zásoby, což celý problém pouze zhoršilo. Některé prodejny speciálních druhů rýže proto již omezují počet balení, které si mohou zákazníci koupit, a to obvykle na jeden na osobu a den.
Odbornice na potraviny Zanna Aleksahhina pro server Financial Times uvedla, že to pravděpodobně povede k další velké inflaci cen potravin. Do toho je totiž třeba zohlednit také rostoucí ceny pšenice, ve kterých se projevil konec takzvané pšeničné dohody ze strany Ruska.
Foto: Shutterstock
A je to tady. Všichni umřem🤣 jupiiiiiii
Mrkvičko, tobě Čína dodá dostatek témže,neboj. Za ty lží dostaneš možná i tři pytle. Škoda že tady kupují lidí rejži po pytlích, že?