Zničehonic se nám tu vyrojila skutečně divoká debata o tom, zda by restauratéři a nejrůznější další podniky měli přijímat platební karty, nebo nikoliv. Lidé totiž masivně vyrazili na prázdniny, a ke svému překvapení zjistili, že stav s přijímáním karet se spíše zhoršuje, než aby se zlepšoval, jak by se dalo očekávat.
Důsledek nepromyšleného kroku
Na řadě míst dnes kartou jednoduše nezaplatíte, a nejsou to žádné výjimky. Téma to bylo třeba i na letošním Karlovarském filmovém festivalu, kde byla nutnost platby hotovostí spíše trendem. Nepřipravení lidé byli se svými kartami doslova nahraní a pobíhali po městě ve snaze najít bankomat, kde by si mohli vybrat hotovost.
Podle odborníků je to dáno opětovným únikem podnikatelů do šedé zóny, kde to s placením daní není zase tak horké. Po několika letech totiž definitivně skončila Elektronická evidence tržeb, což znamená, že nad tržbami opět není žádný přesný dohled, a pokud si necháte zaplatit v hotovosti, jednoduše takovou tržbu prostě nemusíte přiznat. Potom z ní neodvedete daň z příjmů a DPH si necháte. Aby toho nebylo málo, obvykle pak také začnete vyplácet personál v hotovosti, takzvaně načerno, takže ušetříte na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění.
Zrušením EET se toto všechno začalo jakoby tolerovat. Jinak si moc nelze vysvětlit, proč tento vcelku již fungující systém, který navíc přinášel výsledky, rušit, obzvlášť když jde o běžnou praxi i v západních zemích.
Jdou na to od lesa
Namísto toho, aby stát začal přemýšlet o znovuzavedení EET, jde úplně odlišným směrem. Objevují se naopak návrhy, aby podniky měly povinnost přijímat platební karty. V podstatě by šlo o obdobu dnešního zákona o oběhu bankovek a mincí, který nařizuje přijímání tuzemských bankovek a mincí bez jakéhokoliv omezení.
Nařízení přijímat platební karty však mnozí vnímají jako krok k bezhotovostní ekonomice, kde by se postupně ustupovalo od používání hotovosti a nakonec by se tato zakázala zcela. Stát by potom měl naprostou kontrolu nad veškerými finančními toky svých obyvatel.
Je to jen ukázka toho, jak se tu věci berou za špatný konec. Namísto toho, aby byli podnikatelé oprávněně kontrolováni pomocí EET, to nakonec skončí tak, že kontrolováni budou úplně všichni.
Foto: Shutterstock
Možná je v článku trocha pravdy, ale… Platba kartou je pro obchodníka -2%, někdy víc.
Pokud člověk v restauraci má útratu 1000, provozovatel dostane u karty 980… Ten provozovatel zaplatí za potraviny kartou..zbyde 962.. a tak dále.. půjde ke kadeřnici, 946..
Pokud by se jednalo o hotovost.. za večeři 1000, 1000 za suroviny, 1000 za kadeřnici… pořád je to 1000 bankovka.
Banky mají poplatky za terminály, platí je živnostník.
Minimalni poplatek je x Kč.. třeba minimálně 4 Kč. Takže prodá 2 rohlíky po 3 Kč, celkem za 6, z toho si banka strhne minimálně 4 Kč.. to se jako vyplatí?
Máme právo platit hotovostí. Pokud má někdo potřebu platit Kartou, ok, nechť se platba navýší o poplatky bance. Už vidím, jak člověk za 2 rohliky rád zaplatí 10 Kč..
Jsme národ lenochů kteří nechtějí přemýšlet radši vydají peněženku s kartou než aby zaplatili penězi ,neví že budou platit více pak budou zase nadávat kolik si za kartu banky budou strhává a to nemluví o strátě svobody!
Kdyby tato neschopná vláda nezrušila jako první krok co udělala EET ,tak by nepřišla o desítky miliard v příjmech. Jenže to byla pomsta Babišovi. To se tedy moc nepovedlo. Navíc platba kartou je lehce kontrolovatelná a ,tak mají kontrolní orgány přehled o Vašem pohybu. To ,že obchodníci vyžadují hotovost docela chápu ,když díky poplatkům přichází o peníze. Jenže naše banky jsou nenažrané. Všechny banky v Čechách vlastní zahraniční matky. Nikde v cizině klienti neplatí ,tak nehorázné poplatky bankám jako my češi. Díky tomu v mateřských ústavech v Evropě klienti nemusí platit poplatky. Češi spolehlivě sťíhají tyto poplatky pokrýt . Ročně se vybere na poplatcích cca 50 miliard. Můžeme za to děkovat všem našim vládám.
Zajímavá věc že podnikatele odcházejí do šedé zóny jak se tady píše , já nemám problém přijmout platbu kartou ale nerad to dělám
1). Proč já musím platit poplatky za transakcí , všude běžela reklama že Česko platí kartou tak ať stát nařídil bankám aby to bylo zdarma jako bankovní převod – bohužel z praxe banka využívá platformy třetích stran a oni berou této poplatky ))) proto je bankovní převod je zdarma a platba kartou NE )))
2). Jak praxe a zkušenosti ukázali že když zákazník platí kartou tak diško nechává každý cca 10 zákazník pokud je platba v hotovosti je to v obráceně – PROTO SE NEDIVÍM HOSPODAM , RESTAURACIM U KADEŘNICE ATD ZE NECHTĚJÍ KARTY
3). Stát by mnel zaměřit jiným směrem kde jsou větší úniky na danech – u nadnárodních korporací které zde mohou dělat vše co si jím zlíbí a nejsou njak trestaný , jednodušší se upravují se zákony aby je nechali být 😉
No a co kdyby stát bankám nařídil poskytovat kartovni služby zdarma, tím že by bankovky postavil na rovinu kartám, či naopak😉❓️