Pití kohoutkové vody se v České republice stalo nebývalým trendem. Snad nikde jinde v Evropě není standardem, že by lidé prakticky nekupovali balené vody, ale veškerou svou konzumaci řešili tím, že si ji natočí z kohoutku. Vodárny pochopitelně ujišťovaly, že je to zcela bezpečné a že takováto voda je kvalitní.
Tohle je velká rána
Pravdou je, že když se tu a tam napijete kohoutkové vody, nic se vám nestane. Už dříve jsme však upozorňovali na nejasnou záležitost v podobě toho, jaké dopady může mít celoživotní konzumace kohoutkové vody, která je chemicky ošetřovaná, na lidský organismus.
Problém je pochopitelně v tom, že provedení takového výzkumu je velmi náročné a především dlouhé. Teď se ale první takový objevil a přinesl hodně nepříjemná zjištění, zejména právě pro Čechy. Barcelonský institut globálního zdraví po dobu deseti let sledoval situaci v celé Evropě, a došel k závěru, že kohoutková voda významně zvyšuje riziko rakoviny močového měchýře. Pokud pijete chlorovanou vodu celý život, máte toto riziko násobně vyšší.
Podle propočtů jen konzumace kohoutkové vody způsobuje výskyt 6500 těchto nádorů v Evropě za rok. Na Česko tak připadá 138 výskytů. Tuto skutečnost potvrzuje dokonce i Zpráva o kvalitě pitné vody v České republice za rok 2021.
Zdá se, že problematická je především jedna látka, která se v pitné kohoutkové vodě vyskytuje. Jde o takzvaný trihelogenmethan, který vzniká jako vedlejší produkt chlorizace vody. Čeští hygienici zjistili, že v jednom litru kohoutkové vody v tuzemsku je přibližně 12,8 mikrogramu této látky. Ve velkém ohrožení jsou hlavně lidé, kteří kohoutkovou vodu pijí dlouhodobě, klidně i celý život a každý den takto vypijí třeba jeden a půl litru. Do těla dostávají nebezpečné látky opravdu vysoké množství.
Zavádějí se změny
Stát to nebere na lehkou váhu, protože jde o skutečně závažné odhalení. Už se chystají nové limity pro problematické látky, kterých budou muset provozovatelé vodovodů dosahovat. Předpokládá to zřejmě odlišný způsob dezinfekce vody. Ten přitom musí zůstat stejně účinný, avšak také bezpečný.
Někteří provozovatelé vodovodů ostatně už nová řešení zavádějí. Jde například i o Pražské vodovody a kanalizace, které však teď čelí velké nespokojenosti Pražanů, protože nejrůznější změny vedly k tomu, že z kohoutku teče nechutná voda, kterou lidé odmítají konzumovat.
Pakliže však chcete mít jistotu, zřejmě vám nezbude, než kohoutkovou vodu přestat pít, a to přinejmenším do doby, než se vše oficiálně vyřeší.
Foto: Shutterstock
Co se ještě nedozvíme….
Potraviny druhé kategorie plné éček…..
A teď voda.
Nebo je to jen marketingový tah, aby jsme začali houfně kupovat balené vody…..?!
Jo tak už i kohoutkovice je jedovatá takže nejen potraviny!!!no pěkný,a nebo je to jen oblbování lidí aby kupovali vody v plastech.
Se divím že ještě vůbec žijeme
balená voda je nezávadná při 8 stupních a absolutní tmě,naložte ji v hicu na kamion, pak stojí ještě bůhví kde,no a rázem je to humus koktejl a ještě se tam může uvolnit nějakej sajrajt z plastu 🙈
Asi začnu chodit půl kilometru do studánky pro vodu 😄😄😄😄 ve velkém.
Sousedi také neměli v baráku vodu a při pití té studankove se dožili jen 96 let.
Jen možná trošku svítí 😄
Pachuť kohoutkové vody vzniká ležením vody v trubkách, protože se méně bere, když lidé s vodou šetří. Když v nich voda leží a málo se bere, tak v nich také hnije. A to pijeme.
Ta smradlava voda ze Želivky se neda pít. Dokonce smrdí i nádobí v ní umyte. Jen cena je světová.
Jsem přesvědčen, že voda v pladtu je ještě o mnoho jedovatější.