Trpělivost zákazníků s českými obchodními řetězci přetekla již dávno. Způsob, jakým si v posledních dvou letech navyšovaly ceny, nemá obdoby. Navíc se ukázalo, že poté, co přišla určitá inflační úleva a mnohde v okolních zemích ceny potravin klesají, tuzemské obchody je drží stále na rekordních úrovních a neváhají dále zdražovat.
Takhle to dál nejde
Teď se zdá, že trpělivost došla konečně i státu, který dlouhou dobu jen přihlížel tomu, jak jsou zákazníci holeni jako ovečky, zatímco v Německu nebo Polsku se prodávají potraviny za úplně jiné ceny, natožpak kvalitnější. Už ministr zemědělství před pár dny zareagoval na reportáž polského deníku z českých obchodů. Ten totiž konstatoval, že některé potraviny jsou v Česku dražší dokonce o 70 %. To nelze vysvětlit jinak než nepřiměřenými maržemi.
S nadějí však zákazníci vyhlíželi začátek nového roku. Tehdy totiž mělo dojít ke snížení daně z přidané hodnoty na potraviny, přičemž obchodníci dopředu slíbili, že to ve svých cenách zohlední, tudíž zlevní. Očekávalo se, že by to mohli využít k většímu přecenění směrem dolů a nalákání zákazníků zpět do tuzemských obchodů. Vždyť maloobchodní tržbu tu klesají téměř dva roky v řadě.
To se ale s největší pravděpodobností nestane. Jak teď šokovaným zástupcům státu i veřejnosti obchodní řetězce sdělily, od příštího roku naopak přecení ceny potravin směrem vzhůru. Tedy zdraží. Nejenže tedy vydělají na snížené DPH, ale ještě ceny napálí o něco výše.
Takové lakonické oznámení bylo ale přeci jen už příliš. Stát proto ústy jednoho z ministrů vzkázal obchodním řetězcům, ať to raději vůbec nezkoušejí, jelikož by také mohly ohrozit samy sebe. “Pakliže obchody zvednou ceny, mohou za to být pokutovány,” uvedl ministr.
Úřady proti řetězcům
Podle jeho slov je možná koordinační akce hned několika státních úřadů, které po řetězcích půjdou velmi tvrdě. Sice jim nemohou nakázat, za jaké ceny mají prodávat, ale pakliže to budou přehánět, což se děje, mohou do maxima využít nejrůznějších možností, jak jim udělovat pokuty. A jak známo, obchody v České republice mají velké problémy například s hygienou, případně nekvalitními výrobky. Pokuty za takové incidenty mohou být hodně vysoké.
Proti obchodům se teď postaví sešikovaný blok úřadů v podobě Státní zemědělské a potravinářské inspekce, České obchodní inspekce, Energetického regulačního úřadu a také Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Čtěte také: Poláci se tvrdě brání proti nájezdům Čechů do jejich obchodů. Už sem nejezděte, vzkazují
Ty budou potřebovat také podporu přímo z terénu, tedy od zákazníků. Rozhodně nebude od věci, když nahlásíte jakékoliv prohřešky obchodních řetězců na patřičné úřady, které potom budou mít příležitost to vyšetřit.
Foto: Shutterstock
V Bille lahvička kyselých okurek 75 korun,to koupím v Německu troje a lepší,to už se fakt pos….
V COOP marmeláda ” lesnį směs “- malá sklenice stojí 95, kč.
V Lįdlu jsem dříve koupila mascarpone za 26 kč. Cena se teď vyšplhala na 69 kč, v Albertu a Kauflandu na 79 kč. Tak to nekupuji. To nejsou ceny pro důchodce.
Když obchodní řetězce vidí, jak je vláda neschopná a že jim od ní nic nehrozí, i když se chovají k zákazníkům vyloženě lichvářky, tak se ani nedivím, že si troufaji. Máme fakt nejhorší vládu v historii, od samotného vzniku Československa 1918. Nic horšího tu ještě nebylo.
Přesně tak!
Spíš se podívejte na jaké úrovni je inflace díky naší super vládě.Nejvyšší v EU,tak se potom nedivte jaké máme ceny.