Je zajímavé, jak se situace s přijetím společné měny euro vyvíjí. Když jsme v roce 2004 jako Česká republika vstoupili do eurozóny, málokdo pochyboval o tom, že bude integrační proces pokračovat vysokou rychlostí a do pár let budeme platit stejnými penězi jako zbytek Evropy, k níž jsme navíc ještě takovým způsobem vzhlíželi.
Jde tu o kritéria
Jenže ubíhal rok po roku a euro nikde. Podle odborníků tak Česko propáslo ideální příležitost k přijetí společné měny, a to v momentě, kdy tato měla podporu široké části veřejnosti. Někdy po roce 2008 se to spolu s finanční a posléze dluhovou krizí začalo měnit. Najednou vyšlo plně na povrch, že kdo je členem měnové unie, musí platit za problematické státy, jako je Řecko nebo Irsko, které nezvládaly řídit svůj dluh.
Potom už byla celá záležitost jen ve smyslu odkladů a oddalování tohoto kroku, k němuž jsme se přitom zavázali. Téma se pravidelně ocitalo na jednání vlády. Naposledy tomu bylo před pár měsíci a opět padlo jasné rozhodnutí.
“Vláda vzala na vědomí společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovit termín přijetí společné evropské měny,” informuje dokument na webu Ministerstva financí. “Debata o termínu přijetí eura tak bude dávat smysl až v době, kdy Česká republika všechna potřebná kritéria splní,” doplnil k tomu ministr financí.
Euro má velké potíže
Bohužel se ukazuje, že Česká republika bude mít s plněním těchto kritérií velký problém a je velkou otázkou, zda by byla do eurozóny přijata, i kdyby sama chtěla. V roce 2023 totiž nebylo naplněno klíčové kritérium cenové stability, a to v důsledku inflačních tlaků v zemi. Splněno nebylo ani kritérium fluktuace měnového kurzu. A v posledních letech je znepokojivá i míra zadlužování.
Jak to tak ale vypadá, euro už není tak lákavé jako dříve. Samotné Ministerstvo financí upozornilo na problém vysoké ekonomické různorodosti, která v eurozóně panuje. To má značné dopady na hospodaření jednotlivých států, z nichž každý by potřeboval trochu jiné řízení z hlediska monetární politiky.
Čtěte také: Češi si rychle vybírají peníze z bankovních účtů. Může za to stát, který na ně připravil nehezkou věc
Ukazuje se, že suverénní Česká národní banka s jasným vlivem na českou korunu má značné výhody. Na druhou stranu sílí tlaky zejména z podnikatelského sektoru, aby se euro přijalo. Z pohledu celé společnosti by však zřejmě nešlo o ideální rozhodnutí. Přesto se však s přijetím eura počítá v roce 2028.
Foto: Shutterstock