Volno je dnes velmi ceněnou záležitostí. A tak stále více lidí při pracovních pohovorech deklaruje, že nechce tolik pracovat. Mezi hlavní benefity už nepatří osobní automobil nebo stravenky, ale právě to, zda si člověk bude moci nastavit ideální poměr pracovního nasazení a odpočinku.
Chystají se velké věci
Mnoho firem na to až donedávna neslyšelo, ale dnes už se to zcela zásadně mění. Rok 2025 bude pravděpodobně přelomovým. V některých zemích totiž může dojít k zavedení 4denního pracovního týdne. Naposledy s tím přišlo Polsko, které schvaluje zákon o omezení počtu odpracovaných hodin.
Je otázkou, zda se ubere nějaká ta hodina z každého dne v pracovním týdnu, nebo zda se jeden den práce zruší zcela. Aby se nepracovalo v pátek, k tomu by se přikláněla drtivá většina zaměstnanců. Někteří to ostatně praktikují už teď.
“Když jsem žádala o svou první práci, dala jsem jasně najevo, že chci mít tři dny volna, a to v rámci plného úvazku, nikoliv zkráceného,” říká pro server Mix24.cz třicetiletá Kristýna, která pracuje v marketingu. “V některých firmách na mě nechápavě civěli, ale našla jsem si takovou, která to umožňuje.“
Firmy už to zavádějí
Zaměstnankyně přitom trvá na tom, že není méně výkonná než její kolegové. Své si zkrátka odpracuje. To ostatně potvrzují i některé výzkumy, ze kterých vyplývá, že lidé pracující pouhé 4 dny v týdnu mají tendenci se do práce více obout, aby měli hotovo.
Jde tu právě o efektivitu. V poslední době se ukazuje, že mnoho lidí sice do práce dochází pět dní v týdnů, ale zejména v případě kancelářských činností potom významným způsobem prokrastinují. Prostě je toho na ně příliš, a tak si práci prokládají vydatnými pauzami.
Čtěte také: Úředníci kontrolují Čechy u nich doma. Kdo poruší pravidla, dostává výpověď z práce
Je stále více společností, které 4denní pracovní týden nasazují plošným způsobem. A nutno říct, že si to většinou pochvalují a už nejdou zpátky.
Foto: Shutterstock