Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je vládní záměr poslat každému člověku nad 60 let jeden respirátor a pět roušek naprosto nedostatečným krokem, který je v této podobě zbytečný. “Jeden respirátor stačí tak z pošty domů,” řekla v Poslanecké sněmovně Pekarová Adamová. Vyzvala proto vládu, aby lidé dostali respirátorů výrazně více.
Opatření je neadresné
Vláda schválila rozdělení 3 milionů respirátorů třídy FFP2 a 15 milionů rouše, a to mezi seniory překračující věkovou hranici 60 let. Na jednoho člověka v této skupině tak vychází celkem jeden respirátor a pětice roušek. “Česká pošta je na to připravena a uděláme to neprodleně,” uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády.
Experti kritizují mimo jiné plošnost tohoto kroku. Zásilku s jedním respirátorem a pěti rouškami tak dostanou i dobře situovaní lidé, kteří něco takového vůbec nepotřebují. Buď už jsou zásobeni, nebo si mohou ochranné pomůcky snadno obstarat. Naopak důchodci, kteří sotva vyjdou se svým důchodem, dostanou stejný “startovní balíček”, který však vydrží sotva na pár dní. Premiér Babiš už dříve uvedl, že záměrem není zásobovat seniory na druhou vlnu epidemie, ale poskytnout jim jakousi motivaci k tomu, aby se chránili sami. Odborníci nicméně poukazují na to, že větší adresností pomoci by se dosáhlo významně lepšího výsledku.
Karanténa ochromuje ekonomiku
Markéta Pekarová Adamová také vyzvala vládu, aby přehodnotila pravidla pro karanténu, která se zejména pro firmy stává stále větším problémem. Musí do ní i lidé, kteří mají negativní test a nemají žádné příznaky. “Bavme se o tom, jestli karanténa má trvat deset dnů, když člověk má negativní test a je bezpříznakový,” uvedla předsedkyně TOP 09. Dodala také, že dává k dispozici návrhy vlastní strany k tomu, aby je vláda okopírovala.
Podle Pekarové Adamové však není úplně špatným nápadem takzvané sebetrasování, které včera nakousl premiér Babiš. Lidé, kteří by od laboratoře dostali zprávu, že jsou pozitivní na Covid-19, by následně na webu vyplnili standardizovaný formulář, ve kterém by uvedli své kontakty. Pomohlo by se tak přetíženým hygienickým stanicím.
Foto: Freepik