Vsadíme se, že brambory jíte doma i ve škole či v práci nebo třeba i v restauraci docela často. Možná dokonce téměř každý den. Přemýšleli jste o tom, jaký může mít pravidelná konzumace brambor vliv na vaše tělo?
Brambory jako jedna z nejlepších příloh
Když vědci porovnávají vliv jednotlivých příloh, které často konzumujeme, vychází z toho brambory velmi dobře. Obsahují totiž velké množství vlákniny a draslíku, které tělu velmi prospívají, stejně jako železo nebo vitamin C.
Jestliže si tedy rádi dopřáváte k jídlu brambory, rozhodně si nemusíte nic vyčítat. Snad jen velikost porcí – doporučené množství denní konzumace brambor pro dospělou osobu je totiž necelých 100 g, což jsou dvě malé brambory nebo jedna větší.
Při srovnávacích studiích, v nichž lidé jedli buď jen brambory, nebo jen jiné obvyklé přílohy, vycházely brambory velmi dobře – jejich konzumenti netrpěli na nedostatek vlákniny ani draslíku a jejich těla nevykazovala zhoršení problémů kardiovaskulárního systému
Pestrost stravy
Rozhodně si tedy neublížíte, pokud budete brambory konzumovat každý den. Základem zdravého životního stylu je však pestrá strava, a tak je nezapomeňte doplňovat dostatkem další zeleniny i ovoce a bílkovinami, ať už je získáte z masa či jiných potravin.
Jako další zdravé přílohy můžete volit kromě zeleniny třeba celozrnné těstoviny, hnědou rýži nebo třeba kuskus. Naopak se vyhýbejte například smaženým hranolkům, bramboráčkům nebo dalším smaženým jídlům.
Jak brambory upravovat?
Abyste z brambor získali co nejvyšší užitek a největší možné množství živin, je zásadní to, jak je připravujete. Brambory byste tak měli chystat na páře případně je péct jen na minimálním množstvím tuku. Důležité také je to samozřejmě nepřehánět se solí nebo jiným kořením, protože to by mohlo pozitivní vliv brambor částečně nebo zcela vyrušit.
Foto: Shutterstock, zdroj: Today, HealthDigest
Jedovatá složka, která je nejvíce v zeleých bramborách (slupka zezelenala následkem světla), je i v zelených rajčatech a papřikách, je přítomna i v normálních bramborách nezelených, proto to s bramborami příliš nepřehánět. Pamatujte na to, že tomatin může vyvolat žaludeční obtíže, malátnost či dokonce bezvědomí. Obecně se konzumace uvedených zelených nedoporučuje. Rozhodně by si měli dávat pozor těhotné, kojící a děti.
Hezká poučka. Pamatuji velmi dobře dobu, kdy byla móda, nebo jak to nazvat zacařovat, nakládat s cibulí zelená, nezralá rajčata. Ještě dnes se mi křiví ústa při této vzpomínce Mě, jako asi cca 10ti letému dítěti ta opravdu velmi specifická chuť vůbec nejela. Ale ostatním to velmi chutnalo. Žijí. Neotrávili se. Jsou ve velmi vysokém věku. Nebolel je tehdy žaludek, ani střeva. Neomdlévali. Čímž nespochybňuji, že ty jedovaté látky tam jsou. Chci pouze říci na základě této prožité osobní zkušenosti, že teorie a praxe se od sebe mnohdy velmi liší a také bude záležet na každém jednotlivém organizmu, kdy toto zřejmě v rozumné míře neplatí univerzálně. Někomu se obrátí,, kufr” po požití třeba velmi zdravých potravin a může skončit na JIP.
Zajímavé,avšak nikterak překvapujcí informace!!!!!!!Tohle dávno vím!!!!!!!!!