Na sociálních sítích koluje fáma, že lidé, kteří už jednou koronavirovou infekci prodělali, nemusí po kontaktu s nakaženým člověkem zamířit do karantény tak, jako ostatní. Důvod má být jednoduchý: už mají imunitu. Jenže tento výklad je mylný a ministerstvo zdravotnictví ho odmítá. Do karantény tak stále musí nastupovat i lidé, kteří Covid-19 už jednou prodělali. Je jich přitom čím dál tím více.
Otázky kolem imunity přetrvávají
“V tuto chvíli se karanténní opatření řídí aktuálně platnou metodikou, která takovou výjimku neumožňuje,” řekla pro lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Klára Doláková. Jedním z důvodů takového postupu je rozpor mezi odborníky v tom, zda lidé po prvotní nákaze získávají imunitu. I ti, kteří jsou o tom přesvědčeni, pak dodávají, že stále není jisté, jak dlouho taková imunita vydrží. Imunita také nemusí vzniknout na základě toho, že někdo měl pozitivní test na koronavirus. Ten mohl být falešně pozitivní nebo mohl mít dotyčný viru v těle tak málo, že se v něm proti němu nevytvořily protilátky.
Karanténa jen na pět dní?
Zatím poslední změnou, která se z hlediska karanténních opatření odehrála, je zkrácení doby, po kterou je nutné zůstat v izolaci ze 14 na 10 dnů. “Zkrácení karantény na deset dní od 1. září je poměrně nová změna. Žádné další zatím neočekáváme,” uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Zástupci ministerstva připouštějí, že omezení karantény vede k tomu, že některé případy takzvaně uniknou a mohou onemocnění dále šířit. Podle odhadů je takových případů ale jen 2,5 až 5 %, což je podle ministerstva přijatelné vzhledem k přínosům, které takové opatření má. Lidé se totiž mohou vrátit rychleji do práce a vyvíjet opět ekonomickou činnost. Objevují se ostatně už i názory, že by bylo ideální karanténu zkrátit na pět dní. V této době se projeví drtivá většina onemocnění, jak říká například imunolog Jiří Beran.
Foto: Freepik