Je veřejným tajemstvím, že prezident Miloš Zeman má v české vládě větší vliv, než by se na první pohled mohlo zdát. Někteří ministři jsou totiž zcela nebo alespoň částečně “jeho”. S tímto cejchem do vlády vstupoval poněkud neviditelný ministr zemědělství Miroslav Toman, ale v průběhu času Zeman na svou stranu dokázal do určité míry přetáhnout i ministryni financí Alenu Schillerovou a teď, jak se zdá, i ministra průmyslu a obchody a současně dopravy Karla Havlíčka. Je přitom zajímavé, že Schillerová i Havlíček jsou vicepremiéry. Andrej Babiš tak může na tento vývoj hledět s určitými obavami.
Prezident Miloš Zeman, respektive jeho nejbližší okolí, které podle některých názorů už v podstatě vykonává prezidentské pravomoci, má jasné zájmy. Neváhá je přitom prosazovat jakýmikoliv prostředky. Prezident nemá na vládu přímý vliv a nemůže určovat její konání. Také proto Andrej Babiš dokáže dělat politiku nezávisle na hradním pánovi. Jenže Zeman našel způsoby, jak si své prosadit.
Z nějakého důvodu k Zemanovi a jeho okolí vládní politici inklinují. Patrné to bylo i na příkladu Romana Prymuly, který má úzké vazby především na prezidentova poradce Martina Nejedlého. Babiš se epidemiologa dvakrát zbavil právě proto, jak tvrdí informace z blízkosti vlády. Obával se, aby neměl ve vládě dalšího trojského koně, který by ho navíc mohl v případě potřeby nahradit jako předseda úřednické vlády.
Jenže jednoho se zbavil a další mu přibyli. Největším proponentem prezidentových zájmů v současné vládě se zdá být právě ministr průmyslu Karel Havlíček. A nejde tu o málo, nýbrž rovnou o jaderný tendr na dostavbu Dukovan. Prezident trvá na tom, aby se ho mohl zúčastnit ruský Rosatom a pochopitelně chce, aby měl co nejvyšší šance a mohl zvítězit. Před tím varují experti na jadernou energetiku, bezpečnostní služby a vlažně se k celé věci staví i premiér Babiš. Ten se dokonce pokusil přípravy tendru odsunout a hodit na další vládu.
Jenže do toho mu pro změnu hodil vidle právě Karel Havlíček, který jakoby jednal podle Zemanových not. Naposledy dnes vzbudil vášně svým výrokem o tom, že zadávací dokumentaci pro dostavbu Dukovan zašle ruskému Rosatomu navzdory tomu, že o věci nebude hlasovat vláda.
Jde přitom o pět tisíc stran zadávací dokumentace, která obsahuje i leccos z jaderné bezpečnosti České republiky. Opozice se navíc obává, že Rusko to může považovat za oficiální pozvánku do tendru a už ho nebude možné tak jednoduše vyřadit, například pokud by se k tomu odhodlala příští vláda.
Málokdo si dokáže kroky ministra Havlíčka racionálně vyložit. Rusko je dnes vnímáno jako velmi problematický partner, kterého by si státy neměly pouštět do kritické infrastruktury. Ministr průmyslu ale rizika neustále bagatelizuje, aniž by dokázal říct, co přizváním Ruska do tendru získáme. Je na čase, aby se ho premiér přeptal, za jaký tým vlastně kope.
Foto: Úřad vlády ČR