Pokud si říkáte, že změny v klimatu přinesou závažné důsledky až za desítky nebo dokonce možná stovky let, potom by vás nová vědecká zpráva mohla vyvést z omylu. Dopady totiž mohou být skutečně bezprostřední a již za pár let tu můžeme mít úplně jiné podmínky, než na jaké jsme dnes zvyklí.
Obrovská změna
Dobře známý Golfský proud by mohl zkolabovat už za pouhé dva roky, což ukazuje ustupující Oceánská cirkulace v Atlantiku. Ta byla už v roce 2021 nejslabší za posledních 1600 let, a to v důsledku globálního oteplování.
Nová analýza přitom předpovídá, že Golfský proud zcela zkolabuje mezi lety 2025 až 2095, přičemž jako středový odhad se uvádí rok 2050. A to za předpokladu, že nedojde opravdu k masivní redukci skleníkových plynů.
Co by to přitom mohlo přinést lidstvu? Dřívější kolapsy tohoto proudu vedly k tomu, že se změnily teploty klidně o 10 stupňů Celsia, byť k tomu docházelo v průběhu dob ledových. “Myslím, že bychom měli mít opravdu velké obavy,” uvedl pro The Guardian profesor Peter Ditlevsen. “Znamenalo by to skutečně velkou změnu. Oceánská cirkulace v Atlantiku totiž nebyla přerušena po dobu 12 tisíc let.“
Naposledy se to stalo dávno
Golfský proud opakovaně kolaboval a pak se znovu obnovoval v dobách ledových, které se odehrávaly před 115 000 až 12 000 lety. Z toho je jednoznačně patrné, o jak zásadní změnu pro lidstvo by se jednalo. Změnilo by se prakticky vše a je velkou otázkou, zda by se vůbec nějak podařilo přežít.
“Přinejmenším by to znamenalo dramatickou změnu v tom, jak by jednotlivé národy dokázaly získávat dostatek jídla a vody pro své obyvatelstvo,” uvedla Penny Holliday pro server Politico.
Nemusí jít přitom rovnou o kompletní kolaps Golfského proudu. Stačí že Oceánská cirkulace v Atlantiku slábne, což je prokazatelný fakt. Už ten ztěžuje život miliardám lidí na celé planetě.
Foto: Shutterstock