Více než miliarda živočichů zahynula na západním pobřeží Kanady výhradně v důsledku vlny zcela nevídaného horka, které tuto oblost zasáhlo kolem července. Informoval o tom mořský biolog z Univerzity v Britské Kolumbii s tím, že jde o více než varovný signál zranitelnosti ekosystémů, které nejsou zvyklé na extrémní teploty způsobené klimatickou změnou.
“Když se procházíte kolem pobřeží, tak není normální, aby vám pod nohama praskaly mušle. Teď jich ale bylo všude tolik, že jste se tomu nemohli vyhnout,” uvedl biolog Christopher Harley pro deník The Guardian.
Harley vypočítal, že v důsledku horka se v podstatě uvařila více než miliarda živočichů. Místní pláže zaplavil pach hniloby. Teplota vody stoupla tak vysoko, že v ní organismy, které jsou zvyklé na podstatně nižší teploty, nedokázaly přežít.
Teplota vzduchu v okolí Vancouveru se v tomto období pohybovala kolem 38 stupňů Celsia, ale Harley se svými studenty pomocí infračervených kamer naměřil na plážích i hodnoty přesahující 50 stupňů Celsia.
Tento hromadný úhyn měkkýšů může dočasně ovlivnit kvalitu vody, protože tito živočichoví ji čistí a filtrují. Díky nim je mořská hladina tak průzračná, že sluneční světlo dosáhne na mořské dno a zde přítomné rostly, jež vytvářejí ekosystém pro další živočichy.
Při výpočtu uhynulých živočichů v důsledku horka vycházel Harley z toho, jak hustě při sobě žijí slávky jedlé. “Na plochu o velikosti sporáku se jich vejde tisíce. A máme tu stovky kilometrů skalnatých pláží, které jsou skvělé pro mušle. A to jsou přitom jen mušle,” vysvětluje Harley.
Počet slávek se může na původní úroveň obnovit do dvou let, tedy pokud opět neudeří podobná horka. V případě mořských mušlí, které žijí desítky let, to ale bude trvat mnohem déle. Stejně jako u dalších živočichů.
Foto: Shutterstock