Ještě loni se mohlo zdát, že doby levných brambor končí. Jejich ceny atakovaly rekordní hranice a pohybovaly se i kolem třiceti korun za kilogram. Nakonec se ceny opět normalizovaly a nyní spíše klesají. Přesto lze v obchodech najít naprosto extrémně levné nabídky.
Levnější než za komunistů
Obchodní řetězce se totiž skrz nejrůznější akce na zboží, na kterém stejně nemají příliš velkou marži, snaží přilákat zákazníky, kteří zde potom nakoupí i dražší produkty, na nichž realizují značný zisk. Mohou si tak dovolit prodávat kilogram brambor třeba za 7 korun, tedy pod náklady, protože dobře ví, že každý zákazník si těch kilogramů zase tolik nekoupí. To samé se praktikuje například s rohlíky.
V tomto ohledu se do pomyslné knihy rekordů zapsal Kaufland v Humpolci, který kilogram brambor prodával za cenu 1,1 Kč za kilogram. Tak levné brambory v historii novodobé České republiky nikdy nebyly.
Pokud zapátráme v historii, zjistíme, že obchod prodával brambory levněji, než tomu bylo třeba za časů komunistické normalizace v roce 1976. Tehdy přišlo kilo na 1,6 korun. V roce 1990, kdy Česká republika vstoupila do tržní ekonomiky, stály brambory 2,83 koruny za kilogram a postupně rychle rostly vlivem vysoké inflace.
Brambor je přebytek, ale tak levné nejsou
“Je to dáno přebytkem brambor v Evropě, jelikož není odbyt brambor na hranolky v celé Evropské unii vzhledem k uzavřenému gastro sektoru. Podobné je to i u ostatní zeleniny a u živočišné výroby. Nejvíce to je vidět u vepřového masa, kdy Německo nevyváží prasata do Číny vzhledem k výskytu afrického moru prasat. Ta se importují za podnákladové ceny, která likviduje naše producenty,“ řekla mluvčí Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá k cenám brambor pro idnes.cz.
Extrémně nízké ceny potvrzuje také Aleš Schneiberg z Družstva Brambko. Podle něj je to dáno nadúrodou brambor, a pokud pěstitelé nemají zajištěný odbyt, případně sklady, vrhají brambory na trh velmi levně.
Přesto se však maloobchodní cena brambor pohybuje kolem 12 Kč. Ale už několik týdnů řetězce brambory v akcích prodávají pod touto cenou. “Je to jednoznačně prodej se ztrátou. Některé řetězce promovaly brambory za cenu nižší než 5 korun, například Lidl. To je úplně brutální, nikdy to nebývalo a pro bramborářství je to devastující,” uvedl Schneiberg. Jde především o to, že se lidé naučí brambory kupovat v podobných akcích, což potom vytvoří tlak na celý dodavatelský řetězec, aby byl produkt co nejlevnější a že vlastně nemá valnou hodnotu. Podobně si stěžovali také pekaři na podnákladový prodej pečiva.
Kaufland odmítá, že by deformoval trh a v případě prodeje brambor za korunu podle něj šlo o systémovou chybu. To je však málo pravděpodobné, vzhledem k tomu, že cena byla dobře vypočtena po zlevnění 90 % z původní ceny 11,10 Kč. Podle očitých svědků zákazníci brambory vykupovali ve velkém a nikdo z prodejny nezasáhl.
Foto: Freepik