Tento rok je skutečně tristní, pokud jde o kvalitu potravin prodávaných ve velkých obchodních řetězcích. Ty už jakoby rezignovaly na jakoukoliv snahu prodávat cokoliv kvalitního a vozí sem hlavně to nejlevnější, na co potom ještě napálí velmi vysokou marži. Z tohoto titulu má potom Česká republika nelichotivou přezdívku “popelnice Evropy”. Je totiž známou věcí, že se tu prodá skutečně cokoliv.
Zákaz prodeje
Naposledy se vyznamenal obchodní řetězec Kaufland, který nachytala Státní zemědělská a potravinářská inspekce při tom, jak prodává velmi závadnou potravinu, která se vůbec neměla dostat na pulty obchodů. Jde o výrobek Meruňky sušené od značky Farmland.
“Ve všech kontrolovaných baleních se na vnitřní straně obalu a na plodech vyskytovali drobní bílí pohybující se škůdci. Potravina zapáchala po kvašení,” uvedla SZPI ve své tiskové zprávě. Z hlediska obchodu tedy stačilo jedno balení otevřít a ozkoušet ho. Okamžitě by bylo jasné, že něco takového se nemůže prodávat.
Produkt má datum minimální trvanlivosti až do 2. července 2025, tudíž je docela možné, že ho máte stále doma. Prodává se v balení 100 gramů a výrobcem je společnost Apeka ze Slovenska. Zdůrazněme ještě jednou, že potravina byla masivně a plošně napadena škůdci. Patrné to bylo ostatně už z obalu.
Lidé musí reklamovat
Jak upozorňují experti, obchodní řetězce na toto často hřeší proto, že zákazníci se jednoduše neozvou. Mnohdy doma zjistí, že si koupili třeba plesnivé nebo prolezlé zboží, avšak už ho nejdou do obchodu reklamovat.
Podle odborníků je toto přitom naprosto zásadní. Pakliže někdo začne ve větším počtu reklamovat určitou potravinu, řetězec už ji nemůže jen tak prodávat. Je přitom překvapivé, že Češi toto nedělají proto, že pro ně jde často o nepodstatné částky.
Čtěte také: Lidl zničehonic stáhnul všechny tyto výrobky z obchodů. Češi je milovali, ale už si je nikdy nekoupí
Reálně jde ale o obrovské sumy. V České republice se za rok prodá potravin za 500 miliard korun. Dle ekonoma Lukáše Kovandy je přitom přibližně 5 % z tohoto počtu závadných. V součtu je to tak 25 miliard korun zcela vyhozených.
Foto: Shutterstock