O kvalitě potravinářských výrobků v českých obchodech není třeba si dělat velké iluze. Každý, kdo byl v některé jiné evropské zemi, pravděpodobně užasle zíral na regály plné špičkového zboží, ať už jde o masné výrobky, ovoce či zeleninu nebo mléčné produkty, o kterých se nám tu může jen zdát.
Napáchá velkou neplechu
Aby toho nebylo málo, tak se v poslední době rozšířil nešvar v podobě nejen nekvalitních výrobků, ale navíc ještě nebezpečných. V tomto ohledu často zasahuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která nachází pochybení i u velkých řetězců, kde by si něco takového měli být schopni pohlídat. Zjevně se jim do toho ale příliš nechce.
V tomto konkrétním případě však dochází ke stažení výrobku ze strany samotného řetězce, a to Kauflandu. Celé je to poměrně bizarní případ, protože tentokrát nejde tak úplně o to, že by byl výrobek natolik mimořádně nekvalitní, že byste ho nesměli konzumovat. Ohrozit vás totiž může sám o sobě, aniž byste ho vůbec otevřeli.
Jde o oblíbené šumivé bílé víno Voscarini Hugo Frizzante o objemu 0,75 litru. “Nemůžeme vyloučit, že jsou láhve tohoto vína kontaminovány kvasinkami. Jejich přítomnost a následné kvašení může způsobit prasknutí lahví,” uvádí Kaufland svém prohlášení, proč nejenže výrobek stahuje, ale navíc vydává zákazníkům důležité upozornění. Lidé by v žádném případě neměli nápoj otevírat.
Komplikované vracení
V tomto případě totiž nejde prioritně o to, abyste láhev odnesli zpět do obchodu, kde by vám za ni vrátili peníze. O nebezpečné láhve tam pochopitelně nikdo nestojí. Proto jsou instrukce následující: “Dotčený výrobek neotvírat a okamžitě ho pečlivě zabalený zlikvidovat v uzavřeném sáčku.“
Čtěte také: To už Kaufland opravdu přehnal. Zákazníci už tam odmítají chodit, jak moc je to špatné
Je to ale celé složitější. Sami můžete likvidaci provést pouze ve chvíli, že stále máte účtenku z Kauflandu, na kterou vám peníze vrátí. Pokud ji už nemáte, musíte láhev nakonec stejně do obchodu přinést. Následně vám budou vráceny peníze. Láhev však musí být překvapivě neporušená. Co dělat ve chvíli, kdy se třeba už rozletí na tisíc kousků, to řetězec neupřesnil.
Foto: Shutterstock