Málokterá kauza v poslední době vzbudila takový rozruch jako zákrok uherskobrodských strážníků na muže, který si odmítal nasadit roušku a následně se nechtěl legitimovat. Vše se navíc odehrálo před zraky plačícího tříletého chlapce. Názory společnosti jsou přitom extrémně rozdílné. Zatímco jedni tu vidí zbytečnou policejní brutalitu, druzí se snaží vysvětlit, že policie musí vymáhat opatření a muž bez respirátoru ohrožoval své okolí.
Čtěte k tématu: Situace se vymyká z rukou. Policisté šíleným způsobem složili muže před zraky jeho tříletého syna, vše zachytila kamera
Zatímco třeba herečka Aňa Geislerová se postavila jednoznačně na stranu sraženého muže a na adresu ministra vnitra Jana Hamáčka poslala velmi tvrdý vzkaz, nejslavnější český designér videoher a častý glosátor veřejného dění Daniel Vávra má přesně opačný názor. Nad celou věcí se navíc zamýšlí mnohem více do hloubky a kreslí tu jakýsi spor mezi normálními a “lepšími” lidmi. Zatímco ti první obvykle s policií žádné trable nemají, případně je dokáží velmi rychle vyřešit, druzí si o problémy doslova koledují svou povýšeností.
“Vypozoroval jsem ještě další věc. Čím “lepší” člověk, tím hrůzostrašnější osobní historky o policejní šikaně a brutalitě má. Nejeden sparťanský chuligán by mohl závidět. Nejsem žádnej svatoušek, ale kam se hrabu na průměrnou kancelářskou krysu z Prahy a její storky v baru na Krymský. Když mě tuhle zastavovali za rychlost a vylejzal jsem z Bentley v zablácenejch gumákách od bláta a roztrhaným svetru s rohlíkem v ruce, neskočili na mě, protože by si mysleli, že jsem to ukrad a jsem zfetovanej. Dali mi pokutu 200 korun a všichni jsme se usmívali,” uvedl na svém facebookovém profilu Daniel Vávra. “Přijde mi vždycky fascinující, když mi manažer v kvádru a růžové košili, nebo fotr od rodiny vykládají, jak ho cca 2x do měsíce brutálně šikanuje policie. Samozřejmě, že naprosto BEZDŮVODNĚ A ZA NIC!“
Podle něj muž, proti kterému strážnici městské policie zasáhli, porušil hned několik pravidel a pravděpodobně měl několik příležitostí, jak konfliktu předejít. On ho však nechal eskalovat. V první řadě měl mít nasazenou roušku i na ulici. Když už to neučinil, měl se alespoň vyhýbat policistům. Když už se to nepodaří, je třeba uposlechnout výzvy a roušku si nasadit. Zároveň není dobré se vymlouvat na to, že na ulici nikdo nebyl, když danou situaci policisté vidí. S policií je také třeba komunikovat a ne ji ostentativně ignorovat. Zároveň není příliš vhodné se odmítat legitimizovat.
Podle Daniela Vávry daný muž zjevně hřešil na to, že má s sebou dítě a mylně se domníval, že v takovém případě může policii ignorovat, protože proti němu stejně nezakročí. “Policie je od toho aby dohlížela na dodržování zákonů a vymáhala ho. Pokud někdo zákon nedodržuje, oni ho vyzvou aby s tím začal a aby se legitimoval a daná osoba odchází pryč, co mají asi tak dělat,” ptá se Daniel Vávra.
Foto: Shutterstock
P/roč se nechoval před svým synem slušně? To je otec? Nebo lump.