Na životní úroveň důchodců v České republice panují nejrůznější názory. Zatímco v zahraničí je vidí jako premianty celé Evropy, kteří mají velmi solidní podmínky a jsou na tom lépe než jejich kolegové v Německu, v tuzemsku převládá spíše opačný pohled. A to takový, že penzisté se nemají nejlépe a že rychlý růst důchodů, který byl trendem minulých let, by měl pokračovat i v těch budoucích.
Přilepšení každý měsíc
Jenže to se s největší pravděpodobností nestane, protože v důchodovém systému už jednoduše nejsou dostatečné peníze. Výsledkem potom je, že valorizace v příštím roce bude činit pouhých 360 korun měsíčně. To věru není mnoho, obzvlášť podíváte-li se do obchodů, za jako ceny se tam prodávají potraviny a další zboží.
Říká se přitom, že důchodci jsou odkázáni na jediný příjem, kterým je právě penze, a na rozdíl od zaměstnanců už si nemohou vydělat více. To pochopitelně platí jen pro část, protože i na odpočinku si můžete přivydělat. O tom však tento článek není. Tady je řeč o tom, že prakticky každý důchodce může bezstarostně každý měsíc dostávat peníze nevíc.
Na tuto skutečnost nedávno upozornil finanční analytik Jaroslav Brychta, podle kterého se důchodci až trestuhodně připravují o peníze, které by jim vylepšily jejich finanční úroveň. Stačí prý, aby vzali své úspory, které mají pravděpodobně uloženy na běžném, tedy neúročeném účtu ve své bance, a přesunuli je na spořicí účet. V horším případě potom peníze mají doma takříkajíc pod polštářem, kdy je třeba učinit ještě jeden krok navíc, kterým je odnést prostředky do banky a tam je vložit právě na spořicí účet nebo termínovaný vklad.
Nečekané peníze navíc
Pravdou je, že dříve ani na těchto finančních produktech lidé příliš nezískali. Dnes je to ale velký rozdíl. “Tato rada pro mě byla zcela zásadní. Do té doby jsem si neuvědomoval, že bych ze svých úspor mohl mít dodatečný příjem. Dal jsem si milion korun na spořicí účet, kde mi dávají úrok 6 % ročně,” říká pan Jaroslav. “Měsíčně mi za to připíší přibližně 4500 korun čistého na účet. To jsou pro mě zásadní peníze, které jsem předtím neměl. Je skvělé, že už nejsem odkázán pouze na stát.“
Naráží tak na důležitou věc. Zatímco na samotné úspory, které považoval za železnou rezervu, se mu sahat nechtělo, úrokový výnos, který mu chodí každý měsíc, si rád užije a ke své penzi si přilepší. Je to velký rozdíl. “Důchod mám teď asi 20 tisíc korun, takže tohle je skoro čtvrtina navíc,” vysvětluje Jaroslav.
Penzisté přitom za svůj produktivní život často vytvořili nemalé úspory, které nechávají zbytečně zahálet. Je to velká škoda. Stačí přitom doslova pár kliknutí a už se zhodnocují. Samy banky vás s tím pochopitelně neosloví, protože jim vyhovuje, když u nich máte peníze a nic vám za to nemusí platit. Pakliže se ale zeptáte, rády vám takový produkt nabídnou a zřídí. Jen je vhodné srovnat si podmínky na trhu. I ve spořicích účtech, respektive termínovaných vkladech, jsou nemalé rozdíly a výnos může být někde klidně dvojnásobný oproti méně výhodné nabídce.
Foto: Shutterstock
Kolik důchodců pane redaktore může mít naspořené milión a víc. Žijete v reálném světě nebo se snazite rozdmychat nenávist mezigenerační?
nevím, kde ten pán žije, ať se jede podívat do Rakouska a Německa, určitě tamní důchodci nezávidí českým důchodcům. Tamní důchodci chodí do restaurace na oběd a určitě neotáčí každý peníz a asi mají i našetřený milion. U nás jsou také důchodci s pěkným důchodem, ale daleko víc je důchodců, kteří do průměru mají dost daleko a o úsporách ani nemluvím.
Ta vadí současné vládě, tak se snaží důchodce o tyto tyto úroky okrást a tyto zisky darovat penzijním fondům tím, že změní podmínky výběru peněz, v důchodovém spoření, takto naspořených peněz a jejich penalizaci.