V době vysokých cen energií je naprosto nutné dbát na to, abyste doma měli vše správně nastavené takovým způsobem, aby to bylo co možná nejúspornější. Je až s podivem, jak moc se v tomto ohledu chybuje. Lidé se často snaží šetřit například na potravinách, a přitom jim v domácnosti létají tisíce korun doslova do vzduchu zbytečně.
Lidé na to pořád zapomínají
Jednou z klíčových záležitostí, kterou byste měli udělat právě teď, je nastavení oken. “Spousta lidí si myslí, že když má okna jednou nainstalovaná, už na ně nikdy nemusí sáhnout. To je ale obrovská chyba,” říká Martin Toman, který se profesionálně věnuje péči o okna již dvacet let. “Před létem a právě před zimou je vždy potřeba okna správně nastavit tak, aby fungovala, jak mají.”
V létě potřebujeme, aby i při zavřených oknech mohl vzduch proudit a cirkulovat. Rozhodně nám to nebude vadit z toho hlediska, že by byla uvnitř větší zima, ba právě naopak. “Divili byste se ale, kolik lidí jede celou zimu s okny nastavenými na letní režim. To potom ty tisíce korun můžete rovnou vyhodit do kanálu,” říká zkušený okenář.
V zimě je totiž potřeba nastavit zimní režim, který zajistí, aby okny zbytečně neprofukovalo. Jistě už jste se také mnohde setkali s tím, že od oken nepříjemně táhne. V takovém případě jsou špatně nastavená nebo už jen prostě velmi stará a nedostatečná.
Přepínání letního a zimního režimu zvládnete i sami. Slouží k tomu jednoduchý mechanismus s několika šroubky, který najdete poté, co okno otevřete. Potom už stačí jen utahovat či uvolňovat imbusovým klíčem. “Ano, zvládne to každý, ale chce to trochu zkušenosti. Pokud budete utahovat a naopak rozvolňovat příliš, můžete si za pár let mechanismus poškodit, a to tak, že bude potřeba celý vyměnit. Není od věci si na to tedy zavolat odborníka, který vám to alespoň poprvé ukáže,” říká Martin Toman.
Jak správně vyvětrat
Moderní okna už vám jasně naznačí, co je letní a zimní režim. Obvykle na nich najdete přepínač, který má šestihranný otvor a tečku, který je potřeba uvést do kýžené polohy. Dolní značka platí pro letní režim, ta nalevo zase pro zimní.
Zda jste vše provedli správně, můžete následně sami zkontrolovat. Jde o takzvaný test s pomocí papíru. Vezměte list papíru a přivřete ho v okně. “Pokud vám půjde hladce vytáhnout, máte okna nastavena na letní režim. Když ho přetrhnete, je to zimní režim,” říká okenář.
Čtěte také: Zákaz dřeva na topení se blíží. Panují obavy, že zmrzneme. Kdo tohle vymýšlí?
Pakliže jste si okna nastavili na zimu, znamená to především to, že vám nebudou profukovat tehdy, když nechcete, tedy permanentně. To nicméně neznamená, že byste neměli větrat. Ba právě naopak. “Uvědomte si, že zimní nastavení znamená, že okna jsou zcela utemovaná. Větrání je tedy klíčové, abyste doma neměli plíseň. Každý den to chce několikrát pořádně vyvětrat,” říká Toman. Není přitom vůbec špatné větrat s okny dokořán po dobu několika minut, aby se vzduch vyměnil co nejrychleji.
Foto: Shutterstock