Ohledně topení dřevem je v poslední době opravdu hodně rušno. V některých zemích se hovoří o tom, že by se mělo kompletně zakázat, jelikož také produkuje spoustu emisí. Jenže pro spoustu lidí jde stále o primární zdroj vytápění, který je navíc cenově dostupný.
Roky to tak funguje
V České republice je navíc určitá tradice v podobě toho, že si lidé jdou na dřevo jednoduše do lesa. Prostě si tam něco nasbírají a nikdo to příliš neřeší. Nebo alespoň doposud to tak platilo. Ale v tomto ohledu se začíná přitvrzovat.
Pakliže si budete brát určité dřevo z lesa bez povolení, hrozí vám mastná pokuta v některých případech ještě přísnější trest. Záleží, kolik toho zkrátka napácháte. Jistě, za to, že si domů přinesete několik větví vás nikdo popotahovat nebude, jenže někteří lidé jdou dále.
“Dřevo je pro mě hrozně drahé a přeci nebudu doma mrznout. Prostě si chodím do lesa a vždycky tam něco najdu,” říká pan Roman z Děčína. “Myslel jsem, že se to může, ale teď mi kamarád říkal, že ho při tom chytili a má polízanici.“
Pravidla jsou jasná
Je potřeba mít na paměti, že je tu lesní zákon, který stanovuje poměrně jasná pravidla. A skutečně se zde vymezuje, že určité dřevo se sbírat smí. Kromě lesních plodů pro vlastní potřebu si v kterémkoliv lese můžete nabrat také klestí. To jsou v podstatě spadané větve, které však nesmí mít v průměru více než 7 centimetrů. Pokud mají, už je musíte nechat ležet, jelikož patří majiteli lesa. Ovšem zajímavé věci lze dělat právě i s tímto klestím, ze kterého si můžete vyrobit například brikety.
Čtěte také: Konec topení dřevem je na spadnutí. Už padají pokuty za krby, způsob topení v Česku se bude měnit
Pakliže byste to přesto riskovali, potom vězte, že pokud vás chytí při škodě do 10 tisíc korun, bude se to řešit přestupkem a pokutou. Nad touto hranicí už jde ale o trestný čin, který má své následky, na něž je potřeba myslet.
Foto: Shutterstock, zdroje: Český rozhlas, dTest, Lesy ČR