Skutečnost, že v České republice povážlivě přituhuje, už je veřejně známá. Důsledky tohoto utahování opasků lidé výrazně pocítí v příštích letech a nebude to vůbec nic příjemného. Důkazem je jedna z novinek, která má za cíl snížit výdaje státu o miliardy korun.
Lidé toho zneužívají
Nejde o nic jiného než reformu sociálního systému. Ačkoliv se o ní nemluví zdaleka tolik jako o důchodové reformě, pro mnoho lidí je ještě mnohem důležitější. V případě důchodů totiž nakonec přeci jen dojde jen k parametrickým změnám, ovšem u dávek a příspěvků od státu se skutečně mění celý systém, a to od podlahy.
Cílem je z tohoto systému vyřadit několik skupin lidí. Předně ty, kteří odmítají pracovat a kteří si přivykli na život na sociálních dávkách. Těm bude nutné jasně naznačit, že takhle to dál nejde a že bez práce se jednoduše neobejdou. Spolu s tím se v určitém slova smyslu vrátí také povinná práce, kdy lidé budou muset vykonávat alespoň určité penzum hodin třeba v rámci obecně prospěšných prací.
Možná ještě důležitější změna je ale ta, že už se nebudou příspěvky vyplácet lidem, kteří sice prokáží nedostatečné měsíční příjmy, ale kteří ve skutečnosti mají nemalé úspory a majetek. Dle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí není takových lidí vůbec málo.
Není to pro každého
Typicky pak čerpají třeba příspěvek na bydlení. Ten je totiž vyplácen velmi benevolentně a bohatě stačí, když domácnost za své bydlení vydává více než 30 % svých příjmů. To třeba v Praze není vůbec nic výjimečného. Problém ale je, že tím automaticky vzniká nárok na dávku od státu. Lidé se jí přitom naučili ve velkém využívat a zneužívat. Namísto toho, aby si našli levnější bydlení, raději zůstanou v dražším, a rozdíl jim doplatí stát.
Ke všemu potom mají i nemalé majetky a úspory. “Tito lidé mají úspory klidně ve výši několika milionů korun a do toho ještě další investiční byt. Vůbec se ale nestydí jít na Úřad práce požádat si o příspěvky,” říká finanční poradce Aleš Jirsa.
Nově už by něco takového nemělo být možné. Úřad práce totiž v případě žádosti provede majetkový test a zjistí, kolik máte na bankovních účtech, případně zda nevlastníte nějaký další majetek, který by šel zpeněžit. Hranicí na účtu přitom bude 200 tisíc korun. Pakliže ji překročíte, o příspěvek přijdete.
Čtěte také: Česká spořitelna ohromila klienty. Z každého nákupu jim vrací pěkné peníze. A vyplácí vánoční odměnu všem
Tím to ale nekončí. Úřadu budete muset dát svolení i k lustraci dalších členů společné domácnosti. A to proto, abyste si prostředky například účelově nepřeváděli. Podobný postup hraničící s nabouráním bankovního tajemství se však příliš nezamlouvá České národní bance.
Foto: Shutterstock, zdroje: Finance, Úřad práce, MPSV