Státní kasa České republiky zeje prázdnotou a ministerstvo financí si musí půjčovat stále větší obnosy peněz, aby se tato země vůbec udržela v normálním režimu, chcete-li chodu. Za posledních pár let se to přitom významně zhoršilo. Zatímco ještě v roce 2019 si stačilo půjčit pár desítek miliard, dnes už jsou to stovky miliard.
Obrovské úniky
Dle odborníků na státní finance tu přitom peníze jsou. A není jich zrovna málo. Bohužel však v České republice stále bují značná černá ekonomika. Tou se myslí v první řadě neplacení daní, což je naprosto běžné a týká se prakticky veškeré populace, jež se na tom podílí. Vždyť kolikrát jste si s instalatérem nebo dodavatelem na stavbě domluvili práci bez dokladu? Nebo jste sami uskutečnili obchod takzvaně “bez účasti státu”?
Kapitola sama pro sebe je potom takzvaná nelegální práce, která s tímto fenoménem velmi úzce souvisí. Právě tam se přitom odhadují obrovské úniky. Je totiž potřeba si připomenout, že pakliže jste oficiální zaměstnanec a odvádíte daně včetně pojištění, stát dostane 40 % z částky, kterou na vás zaměstnavatel vydává.
Při práci na černo ale nedostane ani korunu. Naopak, s takovými lidmi má náklady, jelikož těm často nestačí, že pracují nelegálně, ale navíc si chodí ještě pro nejrůznější příspěvky, na které mají nárok, protože z hlediska státu jsou bez příjmů. A když potom potřebují zdravotní péči, opět ji platí stát.
Sankce jsou tvrdé
Odhadem jsou to minimálně desítky, spíše však stovky miliard, které tímto způsobem utíkají. Není tedy divu, že Ministerstvo práce a sociálních věcí proti tomuto vytáhlo do boje. Pakliže se zjistí, že někdo pracuje na černo, bude sankcionován. Není vyloučeno, že po něm bude vyžadováno i to, aby vrátil příspěvky, které mu stát vyplatil.
Ještě více to potom schytají firmy, které tímto způsobem postupují. Nejenže budou pokutovány, ale navíc ještě budou zapsány na nelichotivý seznam těch, kdo zaměstnávají pracovníky na černo. A s takovými mnozí jednoduše nechtějí spolupracovat a mohou jim vypovídat různé dodavatelské či odběratelské smlouvy.
Čtěte také: Práce bude nově 6 dní v týdnu. Jde do tuhého, lidí je málo a firmy potřebují vyrábět
“Pracovat a zaměstnávat se musí vyplatit, ale pouze když je to legálně! Proto se Státní úřad inspekce práce letos výrazně soustředí na nelegální práci a jen od ledna do konce října za nelegální zaměstnávání udělil pokuty za 143,6 milionu korun. Pro představu, to je o zhruba 10 milionů více než za celý rok 2023. Za nárůstem je mimo jiné vyšší efektivita kontrol,” uvedl Marian Jurečka na svých sociálních sítích.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Právní prostor