Jiří Běhounek má za sebou bohatou lékařskou i politickou kariéru. Poté, co neobhájil hejtmanský post v kraji Vysočina, se však zdálo, že se přeci jen dny tohoto matadora v politice chýlí ke konci. Obzvlášť, když je jeho osud spojen s chátrající sociální demokracií, za kterou léta kandidoval jako nestraník a do níž před pár dny konečně oficiálně vstoupil. I to je znamením, že se něco děje a že by ho ČSSD měla nominovat na žhavý post ministra zdravotnictví po neúspěšném Janu Blatném, který už odpočítává hodiny do svého neslavného konce.
Čtěte také: Blatný bude obětován jako viník současné krize. Babiš už má náhradu, je to překvapivé jméno
Ortoped, hejtman a poslanec
Osmašedesátiletý Běhounek vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově v Praze a jeho oborem se stala ortopedie. Té se dlouhodobě věnoval a dotáhl to až na post primáře tohoto oddělení v Nemocnici Pelhřimov, kterým byl až do svého zvolení hejtmanem v roce 2008. Kromě toho v nemocnici začal postupem času vykonávat i funkci náměstka a získávat tak cenné manažerské zkušenosti.
Ty pak naplno zúročil jako hejtman kraje Vysočina. V roce 2008 tu ČSSD pod jeho vedením zvítězila s téměř čtyřicetiprocentním volebním ziskem. Málokdo přitom hejtmanskou funkci vydržel vykonávat tak dlouho jako on. Jeho štace skončila až loni, kdy ani on, stále velmi oblíbený politik, už nedokázal se značkou sociální demokracie uspět tak, aby mohl pomýšlet na sestavení krajské rady.
Druhá politická noha Jiřího Běhounka však v roce 2013 vkročila do Poslanecké sněmovny. Tehdy byl opozicí i veřejností silně kritizován za souběh funkcí. Kromě postů hejtmana a poslance vykonával stále lékařskou praxi a navíc zasedal v několika dozorčích radách státních či krajských společností. Panovaly pochyby, jak to všechno může jeden člověk zvládat. Jenže na rozdíl od jiných se nikdy neprokázalo, že by Běhounek některou ze svých funkcí zanedbával. Spíše si dokázal práci velmi dobře rozdělit a také manažersky delegovat na své podřízené.
Nebojí se věci říkat narovinu
Poslancem je Jiří Běhounek dodnes a z této pozice může nakročit přímo do vlády. Na rozdíl od Jana Blatného, který se zjevil doslova z ničeho a také to podle toho dopadlo, jsou Běhounkovy názory na koronavirovou problematiku dlouhodobě jasné. Už v loňském roce za kraje jednal s vládními představiteli a za sociální demokracii se v poslední době vyjadřuje k situaci i přijímaným opatřením. Patří přitom mezi zastánce restriktivního přístupu, ale na druhé straně deklaruje nutnost problematiku aktivně řešit, například pomocí očkování či testování.
Běhounek platí za člověka, který říká jasně své názory a nemá potřebu jít někomu na ruku. Dokládá to i jeho vztah s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž dokáže bez problému vyjít, ale na druhé straně neváhá ani podpořit předsedu Senátu Miloše Vystrčila a jeho cestu na Tchaj-wan, kterou přitom prezident hlasitě kritizoval a s Vystrčilem pak přerušil kontakty.
Známí a přátelé Jiřího Běhounka jsou přesvědčeni, že pokud někdo, tak právě on dokáže epidemii alespoň jakž takž zvládnout a především dát dohromady rozložené ministerstvo zdravotnictví, které není schopno efektivně konat. Možná přeci jen jeho dny v politice ještě nejsou sečteny a třeba svým konáním získá nějaké body nejen pro sebe, ale i pro sociální demokracii, která je ve volbách bude potřebovat.
Foto: Nemocnice Třebíč