Jak se zdá, v roce 2024 se podmínky pro turisty zpřísňují prakticky ve všech oblíbených přímořských destinacích. Pravdou je, že většina z nich se potýká s obrovským náporem turistů, přičemž místním už to začíná vadit. Hodně se to řeší například v Chorvatsku, přičemž v takovém Španělsku už jdou proti zahraničním hostům velmi tvrdě.
Už toho bylo dost
Španělské pobřeží Costa del Sol v letošním roce opět očekává rekordní nápor návštěvníků. Zdejší města se proto rozhodla zakročit proti velkému nešvaru turistů, zejména potom z východních zemí, jako je Česká republika. Ti totiž s velkou oblibou močí do moře. S tím je ale konec. Kdo tak letos učiní, může počítat s mastnou pokutou.
Letos toto opatření zavádí letovisko Marbella. “Zavádí se pokuty do výše 750 euro za fyzické vyprázdnění na pláži nebo v moři,” uvedl k tomu server Euronews. Dosud přitom sankce dosahovala poloviční výše. Letos to tedy bude skutečně drahé, v přepočtu jde o nějakých 20 tisíc korun.
Týká se to všech 25 pláží v okresu Malagy, přičemž je konkrétně zmíněno i vyprazdňování přímo v moři. Podle všeho se chystají posílené kontroly, které by to měly hlídat. Konkrétní postup ovšem nebyl odhalen, jelikož zkoumání dané činnosti v moři je o poznání složitější než na souši.
Češi se nechtějí přizpůsobit
Čechům se ovšem něco takového vůbec nelíbí. “Zrovna se tam chystáme a tohle je tedy opravdu nepříjemné. Na spoustě pláží tam nemají záchody, a tak se chodí zkrátka do moře. Nebo to snad někdo dělá jinak?” ptá se pan Richard, který do Malagy míří s rodinou. “Stejně to tam pustím, schválně jak to budou kontrolovat.“
Stejné nařízení přitom už dva roky platí v letovisku Vigo a podle všeho se bude rozšiřovat i na další místa nejen ve Španělsku, ale i v dalších zemích. Ukazuje se totiž, že jak je turistů moc, začíná jejich moč v oceánu opravdu hodně vadit. Je totiž toxická pro tamní divoká život a poškozuje například korálové útesy. Proto už také došlo k zákazu této činnosti v Portugalsku nebo Thajsku.
V okresu Malagy však letos přitvrdili i v dalších ohledech, na které je potřeba dát si pozor. Například nově platí zákaz hraní si s míčem ve vodě. Dále už se nesmí zabírat kus pláže slunečníkem, pokud tam nepobýváte. Na běžných plážích potom do vody nesmí psi a je třeba je koupat na k tomu určených místech.
Foto: Shutterstock
Jako letní kachna, super 😉