
Všude na světě je ten trend obdobný. Od vozidel se spalovacími motory se kvapem přechází k elektromobilům. Zatím přitom zdaleka nebyla vyčerpána všechna opatření, jak lidem znepříjemnit jejich užívání nechtěných aut.
Rozhodlo se jasně
Někdo si možná myslí, že mu zákaz prodeje nových vozů se spalovacím motorem od roku 2035 může být ukradený. Do té doby ještě zbývá deset let a potom bude stačit si pořídit nový spalovák a následně ho využívat dlouhou dobu.
Jak se ale ukazuje, úřady se vám to budou snažit hodně znepříjemnit. Jak by to asi tak mohlo vypadat, ukazují nyní některá indická města, jako je například Dillí. Tam už nějakou dobu platí zákaz starších vozidel, přičemž u benzinových vozů je to 15 let a u těch naftových dokonce 10 let.
To je poměrně přísné, jelikož se to týká vozů, které byly vyrobeny kolem roku 2010, respektive 2015. Takových třeba v Česku jezdí obrovské množství. Ostatně, průměrné stáří vozového parku překročilo v tuzemsku 16 let.

Nepříjemná situace
Jistě vás napadne, že v Indii to nebude jiné, ba právě naopak, bude to zřejmě horší. Dosud se přitom tento zákaz provozu nijak zvlášť nevymáhal, avšak situace se smogem se ve velkých městech dramaticky zhoršuje, a tak se přikročilo k důležitému nařízení.
Od 31. března 2025 nesmí čerpací stanice v Dillí prodávat pohonné hmoty do vozů starších právě patnácti let. To je pro jejich majitele obrovská rána, jelikož je zkrátka nebudou moci provozovat. Úřady to přitom tentokrát myslí skutečně vážně, jelikož ke kontrole stáří vozidel bude využíván kamerový systém s umělou inteligencí, který jen tak někdo neobelstí.
Čtěte také: Stará auta v Česku končí. Na silnici už nebudou smět vyjet, půjdou do šrotu, EU rozhodla
Je přitom otázkou, zda podobná opatření nepřijdou ke slovu i v rámci Evropské unie. Právě nejrůznějšími zákazy a zdražováním pohonných hmot se dá velmi efektivně omezit provoz vozů se spalovacími motory.
Foto: Shutterstock