Je třeba se připravit na to, že vlastnictví nemovité věci už v České republice nebude tak bezproblémové, jako tomu bylo ještě donedávna. Ostatně, leccos už naznačilo výrazné navýšení daně z nemovitostí, která pravděpodobně ještě dále poroste a začne být pro majitele domů a bytů velkou nepříjemností. Tím to však ani zdaleka nekončí. S vlastnictvím se budou pojit i nové povinnosti, které se týkají například nájemního bydlení nebo i nového stavebního zákona.
Nečekaná novinka
Ten byl původně určen především k tomu, aby se v Česku zrychlila bytová výstavba, která dlouhé roky hapruje, a v důsledku toho není na trhu dostatek bytů pro ty, kdo by v nich rádi bydleli. Jak se ale ukazuje, zákon bude mít dopad i na majitele stávajících nemovitostí, což může být poměrně velká potíž, jelikož vyžaduje určitou povinnost.
Stavební zákon ve své nové verzi vstoupil v platnost už začátkem tohoto roku, ovšem je rozdělen do dvou fází a v plné šíři naběhne až 1. července 2024. Právě od toho data budete muset splňovat veškerá nařízení, které se týkají i obyčejných rodinných domků, popřípadě bytů.
Odborníci se teprve se zpožděním seznámili se vším, co novinka po lidech vyžaduje. A přes ně se to teď dozvídá veřejnost. Ta přitom zjišťuje, že to nemusí být jednoduché a už vůbec ne levné, a to jak v případě, že novým předpisům vyhoví, tak v případě, že se na ně zkusí vykašlat a budou doufat, že na ně nikdo nepřijde.
Může to přijít velmi draho
Hlavní problém spočívá v tom, že nově musíte uchovávat projektovou dokumentaci k nemovitosti, a to v takové podobě, v jaké se projekt nakonec realizoval. Nelze tedy použít nějaké prvotní návrhy, když se potom dům postavil jinak.
Je přitom klidně možné, že spousta majitelů nemovitostí takovou dokumentaci nemá k dispozici. “Vždyť my už jsme dům kupovali po někom, a ten nám k tomu nic nedal. Tehdy žádná taková povinnost nebyla, tak co s tím máme dělat,” říká pan Josef z Benešova. V takovém případě je ale jeho povinností, aby si projektovou dokumentaci obstaral zpětně, a to podle toho, jak je dům postaven.
Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem
Možná vás napadlo, že to přeci nikdo nemůže řešit, jelikož tyto papíry má v nepořádku velká spousta lidí. Pravděpodobně se ale budete divit. Že jde o důležitou věc, na kterou bude brán zřetel, totiž dokládá i výše pokuty. Ta byla dříve stanovena na 200 tisíc korun, ale pak byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc korun. Zřejmě proto, aby to nikdo nezkoušel obcházet.
Foto: Shutterstock, zdroje: MMR, Stavební klub, ČKA