
V dnešní době nejrůznější finanční poradci zdůrazňují potřebu mít na účtu určitou rezervu na horší časy. Zároveň se hodně mluví o tom, že by si lidé sami měli spořit na důchod, který ze strany státu v době jejich penze už možná nebude tak významný jako dnes.
Bude to složité
Jak se ale ukazuje, nemusí to být tak jednoduché. Tedy přinejmenším pro řadu lidí, kteří si chtějí na jedné straně spořit, a na straně druhé potom ještě čerpat příspěvky od státu. Na první pohled je to vlastně nesmysl, protože se očekává, že pomoc od státu by měl dostat jen ten člověk, který je v takové finanční tísni, že mu nic jiného nezbývá.
Ovšem doba se dnes posunula a některé příspěvky jsou vnímány jako kontinuální vylepšování životní situace té či oné domácnosti. Typicky jde o příspěvek na bydlení, který dnes čerpá stále více lidí a který představuje obrovskou zátěž pro rozpočet.
Na jedné straně ho samozřejmě pobírají ti, kdo by bez něj jednoduše bydlet nemohli. Tam je vše v pořádku. Na straně druhé se ovšem vytvořila nemalá skupina lidí, kteří mají slušné finanční zázemí, ovšem struktura tohoto příspěvku jim umožňuje ho čerpat.
Důvodem je souběh několika okolností, přičemž tím nejvýznamnějším je značný růst nákladů na bydlení v posledních letech, ať už jde o bydlení nájemní nebo vlastnické. Dospěli jsme tak do situace, kdy si někdo koupí honosné bydlení na hypotéku, ovšem tu mu dotuje stát, protože výdaje na bydlení v jeho případě přesahují 30 % příjmů domácnosti.

Na místě je opatření
Dále jsou to potom všichni ti, kdo bydlí například v centru Prahy v nájemním bytě. Ti mají samozřejmě značné náklady na bydlení, a přestože mohou mít slušný příjem, stejně na příspěvek dosáhnou. V jejich případě by přitom bylo řešením přestěhovat se třeba na periferii města.
Proto bude nově zaveden majetkový test, v rámci kterého se bude zkoumat, zda lidé čerpající různé příspěvky nemají náhodou na účtu nějaké peníze. Hranice bude 200 tisíc korun. Jenže to se zase bije s tím, že by lidé měli tvořit rezervy a spořit si na důchod.
Čtěte také: Kontrola důchodců v Česku. Není to jen tak, mohou přijít o důchod a ještě budou vracet peníze
Stát tu však jednoznačně říká, že tento model ho nezajímá a že chce opět najet na to, že příspěvky budou vypláceny jen lidem, kdo je opravdu potřebují. “Je to hodně nepříjemné. Přemýšlím teď, kam ty peníze dám, abych je neměl na účtu. Nabízí se třeba účet v cizině nebo výběr do hotovosti,” říká pan Luboš z Prahy, který má na účtu přibližně dva miliony korun, ale příspěvek na bydlení stejně pobírá.
Foto: Shutterstock, zdroje: E15, MPSV