Pokud snad někdo dosud nevěřil tomu, že je britská mutace koronaviru o tolik nakažlivější než původní kmeny, případ Nemocnice Slaný ho musí vyvést z omylu. Zde totiž zaútočila infekce s dosud nevídanou intenzitou. Ukázalo se, jak obrovský problém to může být pro celý zdravotnický systém a tím i Českou republiku. “Covid se u nás začal šířit velmi agresivně a jinak, než jsme byli zvyklí. Bylo to pro nás varování, že je něco špatně,” uvedl pro server Lidovky.cz ředitel nemocnice Štěpán Votoček.
Stejně jako jiné nemocnice se i ta ve Slaném s koronavirem do této doby nějakým způsobem dokázala vypořádat, byť ji průběžná karanténa několika zdravotníků komplikovala práci. Teď však šíření infekce dostalo úplně novou kvalitu. “Dříve se od jednoho nakaženého zdravotníka infikovali jedinci, teď celý kolektiv. Když to řeknu zjednodušeně, kdo prošel kolem, ten to chytil,” říká Votoček.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek na tiskové konferenci potvrdil, že v současné době probíhá analýza vzorků z celé České republiky. “Těchto záchytů jsou stovky,” uvedl ministr k podezřelým vzorkům. Reálně jich ale bude zřejmě mnohem více, protože ne všechny vzorky jsou takto analyzovány. Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek pak uvedl, že možná lepší indikátorem než složitá sekvenace je pohled na to, jak se šíření nákazy vyvíjí v jednotlivých krajích. Pokud někde začne rychle růst, zatímco jinde třeba ještě klesá, znamená to, že se na daném místě s největší pravděpodobností šíří agresivní virus.
Ministr zdravotnictví Blatný se však na tiskové konferenci opět dopustil kontroverzního výroku, když řekl, že v Česku neprobíhá komunitní síření britské mutace koronaviru. Opak je podle všeho pravdou. “Nechápu, proč to pan ministr takto bagatelizuje, jako by chtěl chlácholit veřejnost. Mluví o jednotkách potvrzených případů, to je samozřejmě nesmysl. Lidé se na mutaci netestují, proto ani nemohou být mezi potvrzenými,” říká ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček. Ten řekl, že k sekvenaci odeslal jeden vzorek, který mutaci potvrdil. Další vzorky posílat nechce, protože analýza vzorku stojí 25 tisíc korun.
Foto: Shutterstock