V dnešní době je potřeba se smířit s tím, že kontrola státu nad vašimi financemi je absolutní. Neutajíte už vůbec nic. Bankovní tajemství již v podstatě neexistuje a dělá se z něj stále více trhací kalendář. Nově mají mít možnost nahlížet do vašich účtů třeba i Úřady práce, které podle toho budou vyhodnocovat vaši situaci a nárok na příspěvky a dávky.
Nebude to příjemné
“Žadatelé o dávky budou kontrolováni mnohem více než v minulosti. Dosud platilo, že své majetkové poměry mohli velmi efektivně zatajit a nikdo to dále nezkoumal,” říká pro server Mix24.cz finanční poradce Miloš Palouček. “Docházelo tak ale k paradoxním situacím, že lidem s milionovým majetkem vznikal třeba nárok na příspěvek na bydlení, protože jejich aktuální příjmy byly nízké.“
Dosud se příspěvky od státu řešily hlavně podle toho, kdo má jaký příjem. Příliš se ale nezohledňovalo, že lidé mohou mít naspořený majetek z minulosti. Samozřejmě se vycházelo z jakéhosi předpokladu, že tito lidé si o peníze od státu žádat nebudou, ale jak se ukazuje, není tomu tak.
V rámci reformy sociálního systému, kdy dojde ke sloučení všech dávek do jedné, nad kterou potom bude mnohem větší přehled, dojde mimo jiné i zavedení takzvaného majetkového testu. Kdo nemá příjmy a ani žádný větší majetek, ničeho se obávat nemusí. Přesto však bude muset dát souhlas s tím, aby mu Úřad práce nahlédl na jeho bankovní účty a prolustroval katastr nemovitostí.
Některé lidi to doběhne
Horší to ale bude u lidí, kteří určitý majetek mají a zároveň drží úspory převyšující 200 tisíc korun, případně mají i nějaký ten nemovitý majetek, typicky třeba investiční byty. “Tito lidé už majetkovým testem neprojdou a dávky či příspěvky jim budou odebrány,” říká Miloš Palouček.
Novinka tedy míří v zásadě správným směrem, ale je poměrně rigidní a nedokáže vyhodnocovat individuální životní situace. “Může tu být třeba 60letý člověk, tedy krátce před důchodcem, který ztratil zaměstnání, nemůže najít nové a potřebuje příspěvek na bydlení. Zároveň má ale uspořeno dejme tomu 500 tisíc korun na důchod,” popisuje jednu z možných situací finanční poradce. “Tento člověk bude muset nejprve utratit své úspory, a teprve potom bude moci čerpat příspěvek. O své prostředky na zadní kolečka tedy přijde.”
Čtěte také: Důchodci v Česku slaví. V roce 2025 obdrží 70 tisíc korun. Kdo ale nevyplní formulář, ten o peníze přijde
České národní bance se potom nezamlouvá ani skutečnost, že Úřad práce bude moci nahlížet nejen do účtů žadatele o dávku, ale také lidí, kteří s ním sdílejí společnou domácnost.
Foto: Shutterstock, zdroje: Měšec, Finance