Proč někdo bere výplatu za vykonanou práci na začátku a jiný až na konci měsíce? Nedochází tu náhodou k nějakému porušování práv zaměstnance ze strany zaměstnavatele? A jak dlouho musí vlastně zaměstnanec čekat, než může dát výpověď, když mu zaměstnavatel neposílá mzdu?
Dokdy musí přijít mzda?
Otázky na platy řeší někdy v životě pravděpodobně každý člověk. Pochopitelně i zde platí poměrně jasná pravidla, podle kterých se lze řídit. Zodpovězme si tedy tu nejzákladnější otázku: kdy nejpozději byste měli dostat výplatu? Odměna za práci je splatná až po vykonání této práce. V drtivé většině případů to tedy znamená, že teprve až zaměstnanec odpracuje a dokončí měsíc, má nárok na plat za toto období. Mzda je splatná v měsíci následujícím po měsíci, za který náleží. Za práci v únoru tak dostanete zaplaceno v březnu. Není přitom stanoveno, dokdy v tomto měsíci by se tak mělo stát. Zde mají zaměstnavatelé volnou ruku. A také proto někde dostávají lidé výplaty třeba 5. v měsíci, jinde až 28.
Jak zrušit pracovní poměr, když nepřijde výplata?
Od toho se odvíjí také možnosti zaměstnance ve zrušení pracovního poměru, pokud za svou práci nedostane zaplaceno. Přestože ostatní zaměstnanci ve firmě dostanou mzdu třeba 10. a vy nikoliv, nemůžete začít jednat bezprostředně poté. Je třeba vyčkat do konce měsíce a teprve od prvního dne následujícího měsíce začíná běžet lhůta 15 dnů, po kterých můžete okamžitě ukončit pracovní poměr. Vlastně tak v práci musíte být ještě měsíc a půl po měsíci, za který jste nedostali zaplaceno.
Výplata mzdy v hotovosti a na účet
Pro někoho může být zajímavé, že zákoník práce ve skutečnosti počítá primárně s hotovostní výplatou mzdy, tedy prostředkem, který se v dnešní době už moc nepoužívá. Stanoví, že mzda se vyplácí v pracovní době a na pracovišti. Teprve, pokud by se zaměstnanec nemohl dostavit, musí mu zaměstnavatel mzdu poslat. Dnes tak zaměstnavatelé v podstatě vycházejí z toho, že se zaměstnanec pro hotovostní mzdu nedostaví a automaticky mu ji posílají na bankovní účet. V případě, že dotyčný bankovní účet nemá, může si mzdu převzít v hotovosti, alternativně mu přijde formou poštovní poukázky.
Zaměstnavatelé se pochopitelně maximálně snaží omezit práci s hotovostí, protože je zbytečně náročná a navíc hrozí riziko odcizení.
Pokud jde o vyplácení na bankovní účet, musí zaměstnanec poskytnout jedno číslo účtu, na které mu přijde celá mzda. Nemá možnost navolit několik účtů, aby za něj zaměstnavatel rovnou hradil jeho platební povinnosti.
Záloha na mzdu
Podle zákoníku práce už se nepočítá s tím, co bylo dříve poměrně obvyklé, tedy se zálohou na mzdu. Nelze tak dostat část mzdy například po polovině odpracovaného měsíce. Je tu však jedna výjimka. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout zálohu na mzdu, která je splatná během dovolené. Není to však automatické a zaměstnanec o to musí požádat.
Foto: Shutterstock, zdroj: zákoník práce
ZPRÁVY DNE:
Včera začala ustavující schůze nové Sněmovny
Předsedové demokratických stran podepsali koaliční smlouvu
Opravy škod po plastové pietě se vyšplhaly přes půl milionu korun
Úspěšný den Vám přeje,
tým Milionu chvilek