Bez patřičně osmažené cibulky se česká kuchyně jednoduše neobejde. Svým způsobem je na tom založená, ovšem platí to i o pokrmech z jiných světových kuchyní. Zdánlivě jde o velmi jednoduchou věc, ovšem musíme si uvědomit, že v tomto případě tvoříme základ jídla, od kterého se potom všechno odvíjí. Pokazit se toho dá překvapivě hodně, a pokud se chyby dopustíte už na samotném začátku, v průběhu vaření už ji nemusíte dokázat napravit.
Zvolte vhodnou cibuli
“Je potřeba hledět na to, jakou cibuli na smažení kupujete. Vše tedy začíná už v obchodě. Volte takovou, která se bude dobře krájet, ovšem vždy to musí být čerstvá cibule, protože jen ta má potřebnou křehkost,” radí šéfkuchař Roman Kozák. Pakliže nakoupíte starou cibuli, případně si na smažení vezmete nějakou, kterou máte ve špajzu už dva měsíce, velkou parádu s tím neuděláte. “Cibule musí být na dotyk pevná a většinou je také těžká. Slupka by se neměla příliš odlupovat a nemají na ní být skvrny. V žádném případě nesmí klíčit.“
Podle šéfkuchaře je vhodné před krájením cibule nechat ji v lednici nebo v mrazáku náležitě vychladit. Pokud pospícháte, není od věci ji na chvilku ponořit do studené vody. Tímto způsobem zredukujte tvorbu nežádoucích silic. Potom už můžete cibuli oloupat, ovšem neodřezávejte bubáka, což je místo, kde má cibule kořínky.
Už se vám nepřipálí
“Pak už stačí cibuli rozdělit na dvě poloviny. Polovinu vezměte a plochou stranou si ji dejte na prkénko. Krájet začínáme od kořínku až k vrcholku,” vysvětluje šéfkuchař Kozák. Důležité je cibuli pevně držet prsty a posovat je tam, kde už máte nakrájeno. Je také možné krájet takzvaně na kostičky, což předpokládá, že nejprve vytvoříte plátky a ty potom přetvoříte do kostek. V žádném případě nesmíte dopustit, aby vám cibule proklouzávala, protože tak nedokrojíte proužky až na konec.
I samotné smažení má svá pravidla, která je radno dodržovat. Nic neuspěchejte. Cibulku sice můžete smažit i samotnou, ale kýžený výsledek vám to nepřinese. Toho dosáhnete pouze tak, když při smažení přidáte ještě jednu surovinu. Nejde o nic jiného než jedlou sodu, která v tomto případě umí opravdu velké věci. Zajistí, že si cibule udrží svou texturu a také zabrání tomu, že cibuli usmažíte příliš. Tento postup také zaručí, že vám cibule nezčerná a bude hezky zlatavá po celé ploše pánve.
Foto: Shutterstock
Češi toho neví více, než jen jak podělat základ na dobré jídlo.
Zajímá je vše, jen podstatné, užitečné a praktické ne.
Vidím to s vysokým nadhledem dnes. Z perspektivy hodně vzdáleného člověka z toho nešťastného koutu na světě.
Vás ani nezajímá, že vám v řetězcích prodávají poměklý a shnilý hnůj mnohdy, natož tak příprava toho hnoje pak. Chápu.
Ale co nechápu, že jste ještě nezačali stavět se nějak viditelně za příští generace. To vám ti vaši malí za to fakt nestojí? A to teď FAKT nemyslím odporné potraviny.
Tak smažte blbě cíbu dál.
Dodám ke svému komentáři. Podniky v Česku nárust el. 62%.Polsko 3,4 %, Rakousko 1,7 a Německo 2,7%.
Německé podniky zdrhají ze země a Češi? Smaží blbě cibulku 😂😂😂