Jak se předpokládalo, ze stavu, kdy byl vakcín velký nedostatek, se Česká republika dostala do stavu, kdy jich začíná mít nadbytek, tedy alespoň v porovnání se zájemci. Těch už z mladších věkových skupin zase tolik nepřibývá, a tak si Češi mohou dovolit luxus výběru vakcíny, kterou chtějí být očkováni. Respektive odmítají takovou, kterou si píchnout nechtějí. A to je v drtivé většině případů AstraZeneca.
“Není zájem ani u pacientů, ani u praktiků, protože mediální kampaň proti tomu byla taková, že pacienti si myslí, že je to riziko, a nemají důvod do toho jít,” uvedl pro server iRozhlas.cz zástupce zlínských praktiků Lubomír Nečas, který dodal, že s touto vakcínou praktici zřejmě skončí poté, co doočkují druhými dávkami pacienty, kteří dostali první dávku této značky.
“Už ji znovu neobjednám, protože ji nespotřebuji a také je tam dlouhá doba na přeočkování. A pokud někdo chce jet na dovolenou, tak určitě nepůjde do AstraZenecy. Jestli má čekat 80 až 90 dnů, tak je mu to k ničemu,” řekl zase zástupce moravskoslezských praktiků Zdeněk Hromek.
AstraZeneca není pacienty vnímána jako zcela bezpečná vakcína, na čemž se podepsala především silná medializace případů, kdy po její aplikaci došlo ke krevním sraženinám. Takové případy jsou sice extrémně vzácné, ale řada zemí už kvůli nim tuto vakcínu přestala používat. Také Česká vakcinologická společnost doporučuje Astru používat jen pro očkování lidí starších 60 let, u kterých je riziko vzniku sraženiny nižší. Ministerstvo zdravotnictví však takový pokyn nevydalo.
Kromě toho je další nevýhodou AstraZenecy skutečnost, že obě dávky vakcíny dělí tři měsíce. Lidé, kteří chtějí být plně očkovaní na svou dovolenou, tak obě dávky nestihnou dostat. Pravdou ale je, že evropské země začínají uznávat očkování jako platné i po první dávce vakcíny.
Česká republika dnes už navíc netrpí nedostatkem vakcín a většina lidí chce tu od společnosti Pfizer, která se používá v očkovacích centrech. Praktičtí lékaři pak začínají dominantně používat vakcínu od Moderny, která je postavena na stejné mRNA bázi.
Budoucnost vakcíny AstraZeneca je tak v České republice černá. Stát teď může jen doufat, že firma nedodá slíbené množství dávek, protože s nimi by to zřejmě nedopadlo dobře. Vakcína má navíc pouze tříměsíční expiraci.
“Když to přijede, nikdo to nebude chtít a vyexpiruje to, tak to vylejeme. Nevím, jak reálná je úvaha o tom je předat do třetího světa,” uvedl Jakub Uher ze Sdružení praktických lékařů.
Právě rozvojové země však na AstraZenecu velmi sází. Nelichotivou pověst vakcíny tu nikdo příliš neřeší a jednoznačně zde převažují benefity. Vakcína této společnosti je totiž ze všech nejlevnější a navíc není složité ji skladovat. Kromě toho je vyráběna i na základě licence, a to například v Indii.
Foto: Shutterstock