Ačkoliv se situace s cenami energií v posledních měsících přeci jen trochu umoudřila, ve skutečnosti to může způsobit falešný klid před bouří. Reálně totiž není vyřešeno vůbec nic a je velmi pravděpodobné, že vysoké ceny energií tu budeme mít po delší časové období. Pakliže dnes někdo opouští režim energetických úspor, případně ještě žádné nezavedl, mohlo by se mu to zle vymstít.
Dá se hodně ušetřit
Jak najdete prakticky v každém rádci, nejlepším způsobem, jak ušetřit na energiích, jsou běžné spotřebiče, které používáme nejčastěji, ať už jde o myčku nádobí, lednici nebo třeba právě pračku. Tam se dají velmi udělat velmi jednoduchá opatření, která na komfortu prakticky nepocítíte, ale která vám ušetří nemalé peníze každý měsíc.
Jednou z možností při zapínání pračky je využití takzvaného nízkého tarifu elektřiny. Rozdělení na vysoký a nízký tarif, které bylo dříve běžné, dnes už nemá takové množství domácností, avšak některé stále ano. Jsou to hlavně ty, které používají elektřinu i k topení a mají tak k dispozici výhodnější režim. Pokud mezi ně patříte, měli byste pračku zapínat právě tehdy, když odebíráte elektřinu v rámci nízkého tarifu. Pračky dnes mají už i možnost odloženého praní, takže si lze vše připravit a naplánovat.
Většina lidí dělá tu chybu, že do pračky natlačí co možná nejvíce prádla. Vězte ale, že kvalitu praní i spotřebu energie hodně ovlivňuje to, zda pračku, respektive buben přetížíte nebo nikoliv. V žádném případě byste to dělat neměli. Prádlo nemuchlejte a pamatujte na to, že mezi oblečením a stěnou bubnu by měl být prostor alespoň na ruku. Při spouštění pračky aktivujte ekologický režim, kterým disponuje dnes každý spotřebič. Ten totiž přísně reguluje teplotu i spotřebu vody a zásadně neplýtvá.
Dávejte menší množství prášku
Pakliže máte pocit, že perete příliš často, je na zvážení, zda byste místo pračky na pět nebo sedm kilogramů prádla neměli zvolit některou z vysokoobjemových, kam se vejde třeba i 11 kilogramů prádla. Pokud má vaše rodina více členů a perete často, je to rozhodně na místě. Platí totiž, že vyprání většího množství prádla najednou je významně úspornější než několikanásobné praní.
Dnešní prací prášky jsou velmi kvalitní, obzvlášť pokud saháte třeba po těch z Německa. Umožňuje to i větší efektivitu praní, kdy postačí kratší programy při nižších teplotách. Také nemusíte používat tolik prášku, kolik udává výrobce. Ten chce zvýšit vaši spotřebu prášku, což ovšem často vede jen k tvorbě velkého množství pěny a špatnému vyprání prádla.
Hodně špinavé kousky se před praním vyplatí také namočit a zaprat flek s použitím prostředku na odstraňování skvrn. Nezapomínejte také na pravidelné čištění pračky, a to včetně těsnění a filtru.
Foto: Shutterstock
Asi už jste dlouho nesledoval cenu elektřiny v nízkém a vysokém tarifu.Drive to bylo opravdu,že nízký tarif byl levnější,ale dnes jsou ceny u obou stejně jen se to jmenuje nízký a vysoký tarif.
Rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem je dnes pár haléřů. Při cca 100 až 150-ti pračkách vypraných ročně, nemůže vzniknout úspora o které článek mluví. Je to blud! A navíc, pračka v “pohotovostním” režimu má také spotřebu, tak aby ta úspora nebyla třeba i záporná?