Úmrtí Petra Kellnera otřáslo Českou republikou a je bez debat, že bude mít nejen dalekosáhlé ekonomické, ale i politické důsledky. Jako nejbohatší Čech měl totiž Kellner své zájmy i v politice. To ho spojovalo s premiérem Andrejem Babišem, který se však, rovněž coby miliardář, rozhodl jít s vlastní kůží na trh. To zesnulý podnikatel vždy operoval v pozadí a nemínil na tom nic měnit. To však neznamená, že nebyl vysoce aktivní.
V poslední době ve svých sporadických vyjádřeních deklaroval Petr Kellner příklon ke konzervativním hodnotám. Pro některé pozorovatele to bylo překvapivé, protože do té doby byl považován za liberála. Obrovský majetek, respektive potřeba jeho ochrany, však miliardářovy hodnoty zřejmě změnila.
Čtěte také: Podivuhodný příběh Petra Kellnera. Skvělý byznysmen, který se zaprodal Číně a Česko spolu s ním
Pokud jde o Kellnerův vztah s Andrejem Babišem, nikdy to nebyla idyla. Oba měli často protichůdné zájmy, na druhé straně ale časem zjistili, že jsou příliš silní na to, aby šli proti sobě. Poškodilo by to oba, a tak uzavřeli jakýsi pakt o neútočení, který místy přerůstal až v symbiózu.
Projevovalo se to stále více v poslední době, kdy začala sílit opozice, a to nikoliv ta, která by byla Kellnerovi po chuti, tedy ODS a další tradiční strany, nýbrž Piráti, kteří mnohokrát deklarovali svůj rezervovaný postoj k neomezené moci kapitálu.
“Byla tu zajímavá symbióza a rivalita zároveň mezi Babišem a Kellnerem. Na jedné straně se navzájem potřebovali. Byli ale i rivalové. Oba měli společný zájem v tom, aby se příštím premiérem nestal Ivan Bartoš. Proto podle mě pan Kellner před časem vystoupil a řekl, že chce podporovat konzervativní hodnoty. To bylo víceméně proti Pirátům,” uvedl novinář Erik Best pro Parlamentní listy.
“Na této úrovni měl s Babišem podobné zájmy. Na druhou stranu při výkonu funkce vlády už pak úplně stejné zájmy neměli, chtěli ale oba zamezit nástupu Pirátů. Pokud jde o pana Babiše, tomu obchodně pomůže, že už tu pan Kellner není, nebude mít takového konkurenta. Jenže zároveň to premiérovi i ubližuje, protože se mu nemusí podařit sestavit vládu a moc převezme ‚demoblok‘. To je horší situace, než kdyby vládu sestavil a pak se musel o moc dělit s panem Kellnerem.“
Konzervativní blok nyní ztratil výraznou figuru, z dlouhodobého hlediska možná tu nejmocnější, byť sám Petr Kellner veřejně nevystupoval. Zcela jistě však svými, téměř neomezenými, prostředky podporoval ty síly, které vyhovovaly jeho zájmům.
Ke změnám v rozložení sil pak dochází ve chvíli, kdy koalice Pirátů a STAN v průzkumech výrazně posiluje a v některých už přeskočila dosud suverénní ANO.
Foto: Pirátská strana