Bývalý prezident Václav Klaus se po smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera připojil k těm, kdo vyslovili hluboké kondolence rodině a zároveň poukázali na nesporné podnikatelské úspěchy rodáka z České Lípy. Zarmoucený ale musí být dvojnásob. Právě s Kellnerem ho pojilo nepřiznané, přesto viditelné politické spojenectví, které se za Klausova prezidentování projevovalo zejména otevíráním dveří v Rusku a následně potvrdilo tím, že Kellner exprezidentovi financoval jeho Institut Václava Klause.
Čtěte také: Podivuhodný příběh Petra Kellnera. Skvělý byznysmen, který se zaprodal Číně a Česko spolu s ním
Je možné, že v ohrožení je bez bohatého mecenáše i existence Institutu, v současné době se však jako důležitější jeví ohrožení znovunabytých Klausůvých politických ambicí. Bývalý prezident už víceméně potvrdil, že se chystá jít do říjnových parlamentních voleb jako síla nabízející jednoznačnou alternativu k současnému establishmentu. Na jedné straně vyzve proponenty nepopulárních vládních opatření, na té druhé se potom postaví sílícím liberálním silám, které dnes ztělesňuje zejména Pirátská strana.
Ta představovala vážné ohrožení konzervativních hodnot nejen pro Klause, ale právě i pro Petra Kellnera. Byl to on, kdo se před dvěma lety v pravidelné ročence společnosti PPF nebývale silně přihlásil ke konzervativnímu odkazu evropských hodnot. Ty se pak rozhodl podporovat způsobem, který mu byl vlastní. Nevstoupil do politiky jako Andrej Babiš, ani se k tomu nechystal. Jednoznačně však podporoval síly, které jeho pohledu na svět konvenovaly.
Dlouhodobé spojenectví a shoda ve směřování země měly Klause a Kellnera znovu propojit před blížícími se volbami. Sílící popularita bývalého prezidenta a neomezené miliardářovy prostředky se měly stát silnou zbraní v boji nejen s Hnutím ANO, s nímž by se nakonec dost možná dokázali pragmaticky dohodnout, ale především proti Pirátům.
Čtěte také: Chybělo málo a Petr Kellner přežil, prozradil vyšetřovatel. Fotografie zachytila havarovaný vrtulník
Z tohoto tandemu tak zbyla jen polovina. Je nepravděpodobné, že by byznysoví následovníci Petra Kellnera, ať už to bude rodina nebo najatí manažeři, nějak vstupovali na politická kolbiště. To byla doména otce zakladatele, který se už před časem stáhl z operativního řízení PPF, aby ji posouval vpřed strategicky. K tomu bezpochyby patřilo i politické krytí. Bez něj bude obří konglomerát jistě více na ráně. Pro Klause to ale teď především znamená, že podporu bude muset shánět někde jinde.
Foto: Shutterstock