Většina odborníků dosud vycházela z předpokladu, že pokud někdo jednou prodělá onemocnění Covid-19, bude mít přinejmenším na několik měsíců, ale spíše let vytvořené dostatečné protilátky, aby byl vůči nemoci imunní. Už v květnu však tato hypotéza dostala povážlivé trhliny, když skupina vědců z Jižní Korei ve své studii tvrdila, že v zemi zaznamenali případy druhotné infekce.
Poprvé před třemi měsíci
Po krátké době však byla studie stažena, protože se ukázalo, že pacienti nebyli znovu infikováni, ale že šlo o chybu v testování. Jihokorejské centrum pro kontrolu nemocí a prevence potom pro televizní stanici Sky News uvedlo, že je nemožné, aby se virus v lidském těle reaktivoval. Na nějakou dobu se tedy zdálo, že je vše tak, jak má být. A že bychom mohli doufat v pomalé promořování společnosti a vybudování kolektivní imunity.
Jenže teď se ukazuje, že koronavirus je přeci jen zrádnější, než se zdálo. Americký lékař pro magazín Vox odhalil případ svého pacienta. “Můj pacient se nakazil virem Sars-CoV-2 podruhé,” uvedl lékař Clay Ackerly, který pracuje jako internista ve Washingtonu.
Jde o 50letého pacienta, který koronavirem onemocněl už před třemi měsíci. Je tedy v podstatě vyloučeno, aby po celou tu dobu měl v těle virus, přestože byl testován negativně. Podle Ackerlyho je jasné, že se teď musel nakazit podruhé.
Podle Ackerlyho byl muž po prodělání první infekce zcela zdravý, což potvrdily dva negativní testy. Je sice teoreticky možné, že by se koronavirus v jeho těle udržel delší dobu, ale v takovém případě je vyloučeno, že by v této době neměl žádné příznaky. Na světě existuje řada případů, kdy lidé s koronavirem bojují třeba dva měsíce. Jenže tehdy bojují skutečně o holý život na jednotkách intenzivní péče.
Mírné příznaky jsou rizikem pro další nákazu
Pacient Claye Ackerlyho vykazoval při první infekci jen velmi mírné příznaky. Naopak teď v červenci byl u něj průběh nemoci výrazně těžší. Stěžoval si na špatné dýchání či vysokou horečku a musel být několikrát hospitalizován.
“Myslím, že je mnohem pravděpodobnější, že se můj pacient z první infekce plně zotavil a pak se znovu nakazil od mladšího člena rodiny,” vysvětluje Ackerly. Pacient v mezidobí nepodstoupil test na protilátky, a tak bohužel nevíme, zda si jeho imunitní systém vypracoval nějakou odpověď nebo nikoliv.
Lékař Clay Ackerly své poznatky opírá také o poznatky z různých studií, podle kterých si část pacientů nikdy nevytvoří odpovídající imunitní reakci, a to především ti, kteří nemocí prošli bez příznaků nebo jen s lehkými symptomy. Nějaké protilátky jejich tělo sice vygeneruje, ale ty rychle zmizí.
Foto: Shutterstock