Neumíte si představit ráno bez kávy? I když to tak možná nepůsobí, i káva patří mezí návykové látky. Její pití má své výhody i nevýhody. Za zdravou hranici, kterou bychom neměli překračovat, se považuje 40 mg kofeinu tedy 4 šálky denně.
Přes množství zdravotních benefitů kávy bychom kávy neměli konzumovat více, než je doporučené denní množství, jinak si můžeme navodit vážné zdravotní potíže. Jak zjistíte, že jste na kávě závislí a měli byste si dávat pozor na to, kolik jí vypijete?
Zvýšení nervozity a úzkosti
Konzumace nadměrného množství kávy může vyvolat nervozitu, úzkostné až depresivní stavy. Podle odborníků bychom neměli konzumovat více než 1 000 mg kofeinu za týden. Pokud trpíte úzkostmi, měli byste na čas kofein vyloučit úplně. Kofein totiž může tento stav zhoršit a aktivovat v organismu režim úniku nebo útoku.
Narušení spánkového cyklu
Pokud míváte potíže s usínáním, častým buzením a nespavostí, měli byste zvážit, kolik kávy a jakou kávu si dáte odpoledne nebo večer. Konzumace nadměrného množství kávy před spaním narušuje spánkový cyklus. Po vypití kávy ovlivňuje kofein náš organismus nejméně 5 hodin. To může snížit kvalitu spánku. Navíc se nebudete moci soustředit, budete vyčerpaní a nespokojení.
Zvýšení srdečního tepu
Příliš mnoho kávy může zvýšit srdeční rytmus. Zrychlený srdeční tep může přijít i po konzumaci alkoholu a nikotinu. Při nadměrném příjmu kofeiny se také mohou dostavit i závratě, pocit na omdlení a také třes. Provází jej i nespavost. Pokud se objeví tyto potíže, je na čase vyhledat pomoc lékaře.
Bolest hlavy
Nadměrný příjem kofeinu může způsobit i bolesti hlavy. Na druhé straně díky kofeinu fungují některé léky proti bolesti rychleji a efektivněji. Káva vám tedy může pomoci zbavit se rychleji bolesti hlavy, nesmí jí být však moc. Dlouhodobé nadměrné pití kávy působí zcela opačně a bolesti hlavy naopak vyvolává.
Foto: Shutterstock