Mnozí si všímají, že platové poměry v České republice se mění. Zatímco ještě před pár lety platilo, že čím vyššího dosáhnete vzdělání, tím lepší máte vyhlídky na slušné finanční ohodnocení, dnes už tomu tak jednoduše není.
Kdo z vás to má?
Naopak, stále lepšího ocenění dosahují lidé, kteří jdou pracovat třeba už po základní škole, případně absolvují nějaký ten učňovský obor. Nejsou výjimkou instalatéři nebo třeba bagristé, kteří si vydělají kolem 200 tisíc korun měsíčně. Ale i průměrný pracovník v takových oborech si hravě přijde na vysoce nadprůměrný plat, o kterém se třeba člověk v kanceláři může jen zdát.
Podmínky se mění také v obchodních řetězcích, kdy prodavačka dříve platila za velmi špatně oceňovanou profesi. To už je také dávno pryč a dá se říct, že platy pokladních či skladníků se zvedají i několikrát ročně.
Premiantem v této oblasti je Lidl, který naposledy navyšoval platy v tomto roce, přičemž další zvýšení je na spadnutí. Aktuálně tedy činí nástupní plat pokladní 30 700 Kč, ovšem už po dvou letech se vyšplhá na 33 700 Kč, a to za stávajících podmínek. Do té doby však pravděpodobně dojde k dalšímu zlepšování podmínek, a tak to bude více.
“Jsem si vědom ekonomických výzev, ve kterých se trh v současné době pohybuje, ale to nic nemění na skutečnosti, že Lidl již mnoho let pracuje na tom, aby byl první volbou pro zaměstnance,” uvedl k tomu šéf Lidlu Adam Miszczyszyn na webu společnosti.
Řetězce se předhánějí
Standardně má přitom každý zaměstnanec nárok na 5 týdnů dovolené, přičemž po pěti odpracovaných letech se to navyšuje dokonce na 6 týdnů ročně, což je v České republice něco nevídaného. Firma také lidem přispívá na penzijní pojištění, poskytuje stravenky a spoustu dalších benefitů.
Další řetězce pochopitelně nemohou zůstat pozadu, a tak platy zvedá Kaufland, Billa i Albert, byť většinou je to tak, že zareagují právě až na krok, který učiní Lidl, aby s ním dokázaly držet krok.
Čtěte také: Vejce zmizí z českých obchodů. Oblíbenou potravinu si lidé prostě už nekoupí
Vyhlídky prodavaček jsou přitom více než dobré. Na rozdíl od nejrůznějších administrativních či marketingových pozic, ve kterých končí vysokoškoláci a kde pobírají často nízkou mzdu, mají totiž jasný potenciál růstu.
Foto: Shutterstock
Plat je vedený jako čistý!!!..hrubá mzda dělá 20 až 23 tisíc
..
Spíš naopak, ta mzda je hrubá, v čistém je to zhruba 27000