Česká republika nemá v době koronavirové štěstí na ministry zdravotnictví, a když už se namane adept, který by nelehkou práci snad dokázal zvládnout, nemá pro změnu štěstí on sám. Ano, narážíme na nešťastné ponocování Romana Prymuly v uzavřené restauraci. Jenže jeho nástupce se ukazuje být nebývale mizernou volbou, která bohužel dává vzpomenout na nešťastného Adama Vojtěcha, jenž si opravdu nevěděl rady, obklopil se nevhodnými lidmi a způsobil tragickou druhou vlnu epidemie, jež stála život tisíce lidí. Blatný se zřejmě podepíše pod tou třetí, zřejmě neméně katastrofální.
Pochybná volba ministra
Že je Jan Blatný volbou zvláštní, to bylo jasné už, když jeho jméno premiér Andrej Babiš oznámil. Jistě zkušený lékař, který však teprve půlrok působil na manažerském postu zástupce ředitele Fakultní nemocnice Brno. O způsobu výběru pak jistě mnohé napovídá, že sám ředitel této nemocnice coby první Babišova volba ministrování odmítl a nabídl svého nemastného neslaného náměstka.
Pomiňme to, že hned první den ve funkci Jan Blatný lhal o tom, že nepodepsal petici Milion chvilek pro demokracii. O několik hodin později musel potupně přiznat, že tak učinil. Další den potom nesprávně vykládal způsob výpočtu čísla tolik skloňovaného R. A pak už se jenom vezl, dá se říct.
Rozvolnil navzdory Prymulovi
Blatný měl štěstí v tom, že se do funkce ministra dostal ve chvíli, kdy už se začala projevovat opatření, která Čechům naordinoval Roman Prymula. Ten mimochodem pod Blatným pracovat odmítl a odebral se k Andreji Babišovi coby poradce. Premiér však nechal volnou ruku novému ministrovi, který představil pracně vytvořený protiepidemický systém PES jako jasné vodítko pro budoucí vývoj epidemie. Když se zlepší, bude se uvolňovat, když se zhorší, bude se zpřísňovat. A to víceméně automaticky, podle rizikového skóre, znělo z ministerstva.
Blatný však v jakési euforii a snad pod tlakem veřejnosti a ministra průmyslu Karla Havlíčka při první příležitosti PES ohnul ve prospěch rozvolňování. A to v momentě, kdy v Česku stále přibývalo pět tisíc nových případů denně při 25% pravděpodobnosti, že test bude pozitivní. To značilo stále obrovskou virovou nálož v populaci. Marné bylo volání Romana Prymuly, aby se ještě dva týdny počkalo. Restaurace a obchody se zkrátka musely otevřít začátkem prosince.
Teď však Jan Blatný jen nevěřícně hledí na to, co způsobil. Znovu nastartoval závažnou epidemii a přitom se dopouští výroků, které ho usvědčují z neznalosti. Čísla podle něj přestala klesat a pomalu rostou. Jenže zrádnost epidemie, a už to bylo zmíněno snad tisíckrát, spočívá v tom, že ten nárůst záhy zrychlí, a to tak, že nebude možné ho stíhat.
Blatný je extrémně pomalý i s očkováním
Blatný se snaží seč může, aby PES ohnul takovým způsobem, že nebude muset obchody a restaurace, kterým však už nesmyslně omezil provozní dobu a připravil je tak o celý večerní kšeft, zavřít pár dní po jejich otevření. Možná dokonce vydrží do poloviny prosince, kdy naopak Prymula navrhoval prvotní rozvolnění. Pokud bychom se řídili radou jeho a dalších odborníků, zřejmě by dnes čísla byla mnohem příznivější a obchody by až do Vánoc zůstaly otevřené.
Bohužel, stávající ministr zdravotnictví prokazuje neschopnost i v dalších ohledech. Zatímco první státy už začínají očkovat, on ještě nemá schválenou strategii pro vakcinaci. Stejně tak nerozjel ani kampaň, která by Čechy přesvědčila o prospěšnosti a bezpečnosti očkování. Pouze o ní mluví.
Pokud Blatný něco ukázal, potom to, že v této chvíli není čas na experimenty a zkoušet na nejexponovanějším postu této doby lékaře z praxe bez větších manažerských schopností a bez porozumění epidemiologii. Ministr by měl svou službu veřejnosti, jak svou misi sám nazývá, rychle ukončit a předat ministerstvo někomu, kdo se konečně pevně chopí otěží.
Foto: vlada.cz