Zoufalá vláda České republiky už si začala dělat, co chce. Svým způsobem tak ohrožuje stabilitu země více než koronavirová epidemie. Hrozí totiž, že se hrátky s nouzovým stavem vymknou z rukou, obzvlášť v kombinaci s chybějícím volebním zákonem, kdy dnes nemohou regulérně proběhnout příští volby do Sněmovny, a v Česku rychle začne platit režim, který by si asi přál jen málokdo.
Vláda si s podporou komunistů pohodlně prodlužovala nouzový stav tak, jak se jí zachtělo. A to i navzdory tomu, že tento stav není primárně určen pro několikaměsíční nebo dokonce několikaleté řešení pandemie, ale bezprostředního ohrožení, jako jsou například povodně nebo třeba výbuch jaderné elektrárny. Vláda si měla dávno nechat Poslaneckou sněmovnou schválit takzvaný pandemický zákon, jenže tak dosud neučinila.
Když teď vláda chtěla už poněkolikáté nouzový stav prodloužit a šla si pro něj bezstarostně do Sněmovny, zjistila, že podporu už nemá. Babišova vláda je totiž menšinová a komunisté už měli nouzového stavu také plné zuby. Premiér pak nedokázal na svou stranu získat ani pár potřebných poslanců. Poslanecká sněmovna coby suverén tedy zamítla prodloužení nouzového stavu. Vláda to měla vzít pouze na vědomí a zařídit se podle toho. Například začít konečně odůvodňovat jednotlivá opatření a nikoliv je jen blahosklonně vyhlašovat. Dostatečnou oporu měla i v současných zákonech, jen bylo zapotřebí je začít správně využívat a přitom co nejrychleji schválit pandemický zákon.
Jenže ne. Namísto toho, aby Babiš o svých úmyslech přesvědčil Sněmovnu, obrátil se raději na hejtmany, kteří mu v obavě z toho, co by se v pondělí po konci nouzového stavu mohlo s takto neschopnou vládou v čele země stát, raději pomohli. Hejtmani vládu svorně vyzvali, aby nouzový stav prodloužila.
To však podle ústavních právníků není možné. “Konstrukce ústavního zákona o bezpečnosti je taková, že vláda má na nouzový stav 30 dnů, a když jej chce prodloužit, musí mít souhlas Sněmovny. Z toho se těžko vymknete tak, že Sněmovna si odhlasuje, že už nebudeme žít v nouzovém stavu a vy si ho hned vyhlásíte znovu. To jde úplně proti ústavnímu zákonu,” uvedl pro deník Právo Jan Kysela, jeden z největších odborníků na ústavní právo v zemi. Ten také odmítl, že by hejtmani mohli tímto způsobem vládě pomoci. Nejprve by totiž museli vyhlásit stav nebezpečí a teprve poté, kdy by zjistili, že situace tímto způsobem nelze zvládnout, se mohou obrátit na vládu, aby vyhlásila stav nouze. Jak známo, ani jeden z krajů ale stav nebezpečí nevyhlásil.
Extrémně znepokojen tím, co se děje, je také předseda Senátu Miloš Vystrčil. Podle něj mohou hejtmani vládu vyzvat k vyhlášení nouzového stavu pouze tehdy, pokud takový stav v zemi dosud nepanuje. Jejich rozhodnutí také nemůže přebít vůli Poslanecké sněmovny, která prodloužení nepovolila.
Přesto však vláda Andreje Babiše nouzový stav znovu vyhlásila a tváří se, že nejde o pokračování nouzového stavu, který v zemi dosud panoval, ale o nouzový stav zcela nový. Takové jednání je v jasném rozporu s ústavním pořádkem v zemi a ohrožuje její stabilitu. Je pravděpodobné, že Ústavní soud takto vyhlášený nouzový stav časem zruší. Ale poslechne ho ještě vláda? A pokud ano, neobrátí se na soudy všichni ti podnikatelé, na které se vztahují zákazy na základě vyhlášení v nouzovém stavu?
Foto: Shutterstock