Doslova v reálném čase na dostupných datech sledujeme, jak britská mutace koronaviru mění pravidla hry. Opatření, která dosud docela dobře stačila, a pokud bychom se potýkali stále s původním kmenem viru, zřejmě už bychom je opět mohli začít rozvolňovat, jsou najednou zoufale nedostatečná. Virus jakoby se naučil je obcházet a také tak hojně činí.
Nejsme přitom první zemí, kterou tato mutace velkou silou zasáhla. Koncem roku ochromila Velkou Británii, která měla v té době zavedena snad ještě tvrdší opatření než jaká dnes platí v České republice. Přesto začalo rychle přibývat nově nakažených a nemocnice se začaly nebezpečně plnit.
V Česku jsme si opět zprvu zapochybovali o tom, zda je britská mutace skutečně tak nebezpečná, jak jinde tvrdí a zda se tu skutečně rozšíří, přestože to bylo zcela jasné. Ministr Jan Blatný ještě před pár dny tvrdil, že se zde dosud komunitně nešíří. Nakonec se ukázalo, že pouze nemá žádná data, protože Česko na tuto mutaci plošně nesekvenuje. Vybrané vzorky pak ukázaly, že mutace už je zřejmě po celé zemi a rychle se šíří.
Nelze však obviňovat vládu z toho, že se tu britská mutace šíří. Tomu nebylo možné zabránit. Kritizovat ji ale můžeme za to, v jakém stavu teď čtvrtá vlna zemi zasáhne. Po té třetí se totiž vůbec nepodařilo vyprázdnit nemocnice na nějakou únosnou mez. Ministerstvo zdravotnictví se řídilo strategií, že počty hospitalizovaných stačí držet lehce pod kritickou hranicí a jinak nechávat nákazu prostupovat společností, což je něco jako alternativa k očkování, kterou praktikují země třetího světa. Teď se ukazuje, jak mylný přístup to byl.
Ve třetí vlně sice skutečně nedošlo k tomu, že by některé nemocnice zkolabovaly a nemohly ošetřovat další covidové pacienty, případně jiné akutní případy. Ale kromě toho, že se nemohly věnovat plánovaným výkonům a preventivní péči, se jim vůbec nepodařilo ulevit.
Teď tu máme moment, kdy současná opatření přestala fungovat na hodnotě devíti tisíc nových případů denně. Tento počet už nějakou dobu neklesá. A každý epidemiolog vám potvrdí, že epidemie nemůže delší dobu stagnovat. Ta buď roste, nebo klesá. Dolů už se jí nechce, tak s největší pravděpodobností, podpořena britským motorem, zamíří vzhůru.
Problém, jaký se na nás valí, odráží i zoufalost jinak lhostejného ministr Blatného, který včera oznámil, že vážně hrozí kolaps nemocnic způsobem, kdy některé z nich možná nebudou schopny ošetřit ani akutní pacienty s infarktem nebo mozkovou mrtvicí. Ukazuje se, že Blatný a s ním celá vláda vůbec nevidí dopředu a hrozby si všimnou, až když je příliš pozdě. Vždyť je to jen pár dní, kdy ministr nechal zrušit polní nemocnici v Letňanech, a to ve chvíli, kdy bude zřejmě potřebná více než kdy dříve.
Čtvrtá vlna může být pro Českou republiku katastrofální. Zatímco tři předchozí vlny jsme nějak překonali, byť za cenu obrovského nasazení zdravotníků, ale také zbytečných obětí na životech, tentokrát už by se to rovnalo zázraku. Jednoduše už není kde brát.
Foto: Shutterstock